İstanbul Beşiktaş’ta polis noktasına saldırı: Yaralılar var

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan İnönü Stadı yakınlarında polis noktasına saldırı düzenlendi. Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından gerçekleşen saldırıda İstanbul genelinde art arda çok kuvvetli iki patlama sesi ve patlamanın ardından silah sesleri de duyuldu. İnönü Stadı’nın etrafı polis tarafından boşaltıldı, bölgeye yaralılar için ambulans sevk edildi. Patlamanın hemen ardından yine yayın yasağı getirilirken İçişleri bakanı Süleyman Soylu, ilk belirlemelere göre 20 yaralı olduğunu ancak yaşamını yitirenlerin sayısının belirlenemediğini açıkladı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre hastane en az 50 yaralı getirildi, Okmeydanı Devlet Hastanesi’nde de yaralıların olduğu bilgisi geçildi. Ölü sayısına dair resmi bir açıklama getirilmezken Al Jazeera Türk 15 polisin yaşamını yitirdiği bilgisini geçti.
01.46 Saldırıdan 3 saat sonra açıklama yapan Erdoğan; bu saldırıların kendilerini yollarından döndüremeyeceğini belirterek “Tıpkı bölücü terörle mücadelede, tıpkı 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlerimiz gibi, bu gece Beşiktaş’taki kayıplarımızı da yüreğimize gömecek, onların hatıralarını ilanihaye yaşatacak, ama aynı zamanda hedeflerimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz dedi.
01.34 Bir patlama daha oldu. Muhabirlerimizin canlı yayınında gerçekleşen patlamanın kontrollü patlama olduğunu belirtti.
01.00 Soylu ve beraberindeki bakanlar saldırının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.
00.35 Önce saldırının yaşandığı noktaya ardından da Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte yaralıların bulunduğu Şişli Etfal Hastanesi’ne geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşamını yitirenlerin sayısına dair daha sonra yapacaklarını açıkladı.
00.30 Beşiktaş Spor Klübü de bir açıklama yayımlayarak saldırıyı kınadı: “Yaralananlara acil şifalar diler, daha büyük acıların yaşanmamasını temenni ederiz.”
00.15 AA RTÜK’ün ilan ettiği yayın yasağının resmi açıklamalar dışındaki açıklamaları da içerdiğini bildirdi.
00.09 İleri Haber Şişli Etfal’de bir kişinin yaşamını yitirdiğini geçerken Al Jazeera Türk de 15 polisin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
23.45 Patlama ile ilgili 5 Cumhuriyet Başsavcısı görevlendirildi.
23.20 TFF saldırıyı kınarken, Bursaspor “Taraftarlarımızın çıkışından hemen sonra patlama yaşanmıştır. Tüm taraftarlarımıza geçmiş olsun” dedi.


23.10 Patlama noktasındaki muhabirlerimiz stat çevresinde yoğun ambulans trafiğinin sürdüğünü, sarı basın kartı olmayan gazetecilerin bölgeye yaklaştırılmadığını ve polisin “içerde çatışma sürüyor” dediğini bildirdi. Sarı basın kartı olanlar ise çatışma gerekçesiyle patlama noktasına alınmazken uzaktan çekim yapmalarına izin veriliyor.
23.06 RTÜK, her patlamadan sonra olduğu gibi, bugün (10 Aralık) 22.15’te meydana gelen patlamadan hemen sonra yayın yasağı getirdi. 23.04’te yayımlanan yayın yasağında şöyle denildi:
“6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulmaları, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınmalarını ve bu çerçevede;
-Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,
-Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara,
yayınlarında kesinlikle yer vermemelerini içermektedir.”

22.58 Beşiktaş Stadı yakınlarından 4 el silah sesi duyuldu.

22.57 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; ilk belirlemelere göre 20’ye yakın yaralı olduğunu ve bombalı araçlı saldırı gerçekleştiğini açıkladı. Yaşamını yitirenlerin sayısı ise henüz açıklanmadı.

Olay yerinden ilk görüntüler:

22.50 İnönü  Stadı önündeki çevik kuvvet noktasına gerçekleşen saldırıda çok sayıda yaralı var. Zabıta araçları polisleri taşıyor.
22.45 Taksim-Şişli yönünde polis ve zabıta araçları yaralı taşıyor. Taksim yönünde ambulanslar gidiyor.
Sendika.Org


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×