İstanbul Üniversitesi’nden bir ses yükseldi: “Ferman devletin üniversiteler bizimdir”

OHAL kapsamında çıkarılan son Kanun Hükmünde Kararname ile İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen Eğitim Sen üyesi ve Barış için Akademisyenler’den  öğretim üyeleri ve İstanbul Üniversitesi öğrencileri bugün (3 Kasım) İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu ana kapı önünde yaptıkları eylemle “Terk etmiyoruz, teslim olmuyoruz” dedi.

29 Ekim’de yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 77 üniversiteden toplam bin 262 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Barış için Akademisyenler ve Eğitim Sen üyesi akademisyenler de bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler için bugün İÜ Beyazıt Kampusu ana kapıda gerçekleştirilen eyleme ihraç edilen öğretim üyeleri Eğitim-Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Ses Aksaray Şubesi, İstanbul Tabip Odası üyeleri ve üniversite öğrencileri eylem yaptı.
Eyleme, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TBB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. Taner Gören de katılırken, çok sayıda kişi, “Şimdilik uğurluyoruz ama asla #terketmiyoruz” diyerek bir araya geldi.

Üniversite içinde yürüyüş yaparak ana kapıdan pankartlarıyla birlikte çıkan akademisyen ve öğrenciler “Ferman devletin, üniversiteler bizimdir” sloganını attı. Üniversite öğrencileri de, “Üniversite asla teslim olmaz” pankartını açtı.
Beyazıt Kampüsü ana kapısı önünde polis barikatı bulunurken, basın açıklaması burada yapıldı.


Burada konuşan ihraç edilen akademisyenlerden Araştırma Görevlisi ve Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Levent Dölek, “Biz işte buradaki insanlara güveniyoruz. Bu üniversitenin, bu memleketin gerçek sahiplerine, onurlu dik duran insanlarına güveniyoruz. Şu bastığımız Beyazıt Meydanı’nda Turan Emeksiz’in anısı var, Deniz Gezmiş’in anısı var, biz gücümüzü buradan anıyoruz” dedi.

İhraç edilen akademisyenlerden Doç. Dr. Zeynep Kıvılcım ise gönderdiği mesajda, “Muktedire karşı mücadele etmeyi onurlu İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden öğrendim” dedi. Yrd. Doç. Dr. Sezai Temelli’nin gönderdiği yazılı mesaj da eylemde okundu. Temelli “Bir yere gitmiyoruz. Mücadeleyi özerk, demokratik üniversite anlayışıyla sürdürmeye devam edeceğiz. Başımız dik ve onurluyuz, öfkemiz büyük. Gücümüz de büyük” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan basın açıklamasını akademisyenler adına, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere yaptı.

Açıklamada, “Bütün bağımsız kurumlar ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu durumun son ispatı kötü bir ironi ile 29 Ekim günü yayınlanan 675 ve 676 sayılı kanun hükmünde kararnamelerdir. OHAL bahanesiyle ve kanun hükmünde kararnameler ile 10 binden fazla kamu görevlisi ihraç edilmiştir. Üniversitelere Cumhurbaşkanının keyfi rektör atamasının önü açılmıştır. Şiddetle tekrar bunu kınıyoruz, şiddete karşı olduğumuz halde. Üniversiteler akademisyenlerindir, çalışanlarındır, öğrencilerindir. Onların karar verme süreci içinde rektörler seçilmelidirler” denildi.
Akademisyenlerin eylemi, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla sona erdi.Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×