İstanbul’da Kışanak ve Anlı eylemleri: Zulme karşı direnişi ortaklaştıralım
Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına karşı HDP bugün saat 11.00’de protesto için sokağa çıkma çağrısı yaptı.

ETHA’da yer alan habere göre, protesto için İstanbul Kadıköy Halitağa Caddesi’nde toplananlar sloganlarla Kadıköy Altıyol’a yürüdü. Kadıköy Boğa’da toplanan kitle, “Amed halkı yalnız değildir”, “Gültan Kışanak onurumuzdur”, “İrademe dokunma” sloganları attı.
Eylemde Süleyman Özcan açıklama yaptı. Özcan yaptığı açıklamada “En son yapılan gözaltılar direniş seçeceğinden başka seçenek olmadığını bir kez daha göstermiştir” dedi.
HDP İl Yöneticisi Volkan Uyar da yaptığı açıklamada darbe rejimi karşısında sessiz kalmayacaklarını, iradelerine sahip çıkacaklarını belirtti.
“Kesintisiz eylem sürecimiz devam edecek”
Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi önündeki polis ablukasına rağmen gözaltıları protesto için toplanan kitle, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “HDP halktır, halk burada”, “Biji berxwedane DBP” sloganları attı.
HDP adına bir açıklama yapan Müge Akman açıklama “Seçilmişleri serbest bırakın. Onlar halkın iradesiyle seçildi. Bu memleket halkın seçtikleri ile yönetilir. Halkların ortak yaşamını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Kesintisiz eylem sürecimiz devam edecek. İkinci duyuruya kadar sokaklarda olacağız. Partimize ve muhaliflere yönelik belediyelere yönelik darbe yapıldı. Diyarbakır bizim için ayrı bir öneme sahip, yapılan sıradan bir gözaltı değil, halkın demokratik iradesine açık bir saldırıdır. Düşman hukuku ile saldırdılar. Biz bu zulme bu dayatmalara asla teslim olmayacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar halkın iradesi her şeyin üstündedir. Tüm saldırıları yenecektir.”

Yapılan hukuksuzdur, ulusal ve uluslararası hükümlere aykırıdır. Demokratik özerlik programımızda var. Özerkliği savunmaya devam edeceğiz. Bir halkın çocuklarına sahip çıkmak ne zamandan beri suç. Bir an önce yanlıştan dönün, eş başkanlarımızı bırakın. Bu zulüm durana kadar ‘zulme karşı direniş meşrudur’ fikriyle sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Tüm Türkiye ve Kürdistan halkının ortak iradesini sokaklara taşıyacağız. Bu sadece Kürt halkına ve onun iradesine yapılmadı. Toplumun iradesine yapılı. Eşitçe kardeşçe bir arada yaşamdan yana olan herkesi ortak yaşamı inşa etmek için zulme karşı direnişi ortaklaştırmaya çağırıyorum.”

Erbaş’ın ardından HDP Beyoğlu İlçe Eşbaşkanı Gülsen Biteri açıklama yaptı. “Siyasi iktidar halkın iradesini teslim alamayacak” diyen Biteri, keyfi ve hukuksuz gözaltı durumuna derhal son verilmesini istedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×