İşte Son Anketten Çıkan Sonuçlar! Erdoğan İçin Kabusun Başlangıcı...
THEMİS Araştırma A.Ş. rejimi değiştiren başkanlık referandumuyla ilgili son ankete ilişkin veriler paylaşıldı. 01-08 Nisan tarihlerini kapsayan son ankete göre; kararsızlar dağıtıldığında 'HAYIR' yüzde 53.1, 'EVET' ise yüzde 46.9 olarak belirlendi.
Firmamızın 21.yy Türkiye Enstitüsü için 10-18 şubat tarihleri arasında 1985 kişi ile yapmış olduğu araştırmanın anket formunda, telefonunu beyan eden 1234 kişiden içinden 600  kişi ile Telefon irtibatı kurulup görüşlerinde bir değişiklik olup olmadığı soruldu.
Söz konusu 600 kişinin 270 tanesi , çoğunluğu genel seçimde AKP, MHP ve HDP ye oy verecek olan hayırcılardan (%45) , 198 tanesi Evetçilerden (%33), 84 tanesi Söylemeyenlerden (%14), 48 tanesi de Oy kullanmayacağını söyleyenlerden (%8) seçildi.
Bu oransal tasnif yapıldıktan sonra yapılan görüşmelerde oluşan tablo aşağıdaki gibidir
Bu tabloya göre % 7'lik oy deplasmanında hayırlar aleyhine yaklaşık -2 puanlık bir kayıp evetler lehine yaklaşık 5 puanlık artış görünmektedir. Ancak görüşmelerden edindiğimiz izlenim, evet tercihlerinde aslında sandığa yansımayacak bir şişme olduğu yönündedir.
Bu durumu, referandum sürecinde hayırcıların ötekileştirildiği ve terörle ilişkilendirildiği söylemlerin oluşturduğu korku iklimine bağlamak mümkündür.
Bize göre “Evet” cephesinin bu süreçte uyguladığı stratejinin yanlışlığı, sadece kendisinin referandumda başarısız olması sonucunu doğurmayacak aynı zamanda ne kadarının kendisini gizlediğini öngöremediğimiz gerçekte 'hayır' verecek olan evetçilerin yüzünden araştırma şirketlerininde başarısız olmalarına neden olacakları kuvvetli bir ihtimaldir. Sonuç olarak 'Evet' cephesinin, kampanyasında kullandığı orantısız güce ve 'evet'lerdeki şişme tezimize rağmen , son 1 haftada olağanüstü bir gelişme olmazsa süreci başarısızlıkla tamamlayacağını düşünmekteyiz.
Kamuoyuna Saygılarımızla THEMİS ARAŞTIRMA A.Ş.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×