İÜ’de 10 Ekim Katliamı anmasına polis saldırısı: 5 gözaltı

İstanbul Üniversitesi’nde, üniversiteliler 10 Ekim’in yıl dönümünde Ankara’da kaybettiklerini anmak için saat 12.30’da Merkez Kampüs Havuçlu Bahçe’de anma programı düzenleyecek. Anma programı öncesi kampüs içerisinde ve Edebiyat Fakültesi’nde anmaya çağrı yapan üniversitelilere polis ve özel güvenlik saldırdı.

Anma öncesinde edebiyat fakültesi bahçesinde İstanbul Üniversitesi Şiir Topluluğu üyeleri 10 Ekim katliamının yıl dönümünde hayatını kaybedenler anısına şiir okumak istedi. İlk olarak Özel Güvenlik Birimleri (ÖGB)’nin taciziyle karşılaşan üniversitelilere daha sonra polis saldırdı. “Şiir okuyamazsınız” diye bağıran polis, şiir okuyanları gözaltına almaya çalıştı.

Şiir okumaları engellenmeye çalışıldığı için durumu anlatan bir konuşma yapmak isteyen üniversiteliler tekrar polis saldırısına maruz kaldı. Polis 15’e yakın üniversiteliyi gözaltına aldı.

Polisin saldırıları, provokasyon ve gözaltılara rağmen üniversiteliler 12.30’da Merkez kampüste gerçekleşecek olan anma etkinliğine tüm üniversitelileri çağırmaya devam ediyor.

Yaşanan saldırının ardından polisin ikinci kez saldırdığı ve gözaltıların arttığı belirtildi.
  1. iÜ'de Polis ve ÖGB, "üniversitede şiir okuyamazsınız" diye saldırdı, 'i anmak isteyen üniversitelilerden 15e yakın gözaltı var

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×