İzmir'de kadınlar şiddete karşı balonlar uçurdu
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu çağrısıyla İZMİR'de toplanan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın ardından kadınlar ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde saat 18.30'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde toplanan kadınlar, ellerinde 'Laiklik ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyecek, kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğiz' yazılı pankart taşıdı.
Kadınlar sık sık 'Direne direne kazanacağız', 'AKP elini çocuklardan çek', 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam', 'Tecavüzcü devlet, yıkacağız elbet' ve 'Kadın, yaşam, özgürlük' diye slogan attı.
Kadınlar, üzerinde 'Özgürlüklerimiz için direneceğiz', 'Erkekliği söküp yerine havuç dikeceğiz', '9 aylık bebeğe tecavüz edildi unutma' ile 'Tecavüzcü zihniyetinizi yeryüzünden sileceğiz' yazılı dövizler taşıdı.

'KADIN VE ÇOCUK DÜŞMANLARINA DİRENECEĞİZ'

Kadınlar adına basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Meltem Mısırlı yaptı.
Kadın ve çocukların bir çok hak ihlaliyle karşılaştığını belirten Mısırlı,
"2016 yılının ilk 10 ayında 272, OHAL döneminde 103 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. OHAL döneminde AKP hükümetinin idam etmek gibi evrensel ve modern hukuka aykırı politikalar izlemesi, 'Madam gibi değil, adam gibi ölün' şeklinde kadın düşmanı açıklamalarda bulunması nedeniyle kadın cinayetleri iki kat arttı. IŞİD zihniyetinin benimsenmesi, kadın cinayetindeki vahşeti artırdı, kadınlar işkence edilerek öldürüldü. Soruyoruz; kadınların doğurganlığıyla ilgilenen, anne olmayan kadını yarım gören AKP hükümeti, her ay sayısı artan annesiz kalan çocuklar için ne diyor? Bir birey olarak biz kadınlar bugün bulunduğumuz her alandan, her yerden haykırıyoruz, yaşam hakkımızın ellerimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Biz kadınlar 'İtaat etmek' değil, kendi hayatımıza dair karar verebilmek istiyoruz. Bize yaşamsızlığı savunanlara karşı, idam değil, Özgecan yasası için, boşanma hakkımızı elde edene, kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Çocuk istismarcılarını aklatmayacağız. Çocuk istismarları son 10 yılda yüzde 700 arttı, OHAL döneminde 67 çocuk istismara uğradı. Geçtiğimiz ay çocuk istismarı iki kat arttı. Bütün bunlara göz yuman AKP hükümeti, kadın düşmanı politikalarından tek bir geri adım atmadığı gibi çocuk istismarını da artıracak yönde çalışmalarını hızlandırdı bir gece de çocuk istismarını ve erken yaşta zorla evliliği kapsayacak bir önergeyi geçirmeye çalıştı. Üzgün değil öfkeli, yalnız değil örgütlüyüz. Yüzyıllar önce kazandığımız hakları vermeyecek, asla bizi Ortaçağ devletine götürmek isteyenlere teslim olmayacağız. Kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğiz" dedi.

Eyleme CHP Kadın Kolları da destek verdi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Kadın Kolları MYK üyesi Perihan Yardımcı, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nurşen Balcı, CHP Kadın Kolları MYK yedek üyesi Meltem Ergün, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbez Seyhan Aydın, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın eşi Ergül Arslan, CHP İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri de katılarak destek verdiler.
Eylemde konuşma da yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse şunları söyledi :

Cumhuriyet Halk partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz…
Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız…
Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak,
Topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz.
Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz…
Bu ülkenin Cumhuriyete inançlı,
Özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak,
Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı,
Sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Biz CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken;

Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek “Umut Var Biz Varız!” diyoruz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×