İZMİR’DE YAYA ÖLÜMLERİ AZALDI

İZMİR’DE YAYA ÖLÜMLERİ AZALDI


İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun Radyo Trafik İzmir’e konuştu. 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi başta olmak üzere trafik kazalarının önüne geçilmesi adına yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgiler veren Aysun, Radyo Trafik İzmir’in de trafik kültürünün geliştirilmesi anlamında işlerini kolaylaştırdığını söyledi.

Radyo Trafik İzmir’de “Ulaşıma Dair” programının bu haftaki konuğu İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun’du. Canlı yayında Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Aysun öncelikle 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesini ve 6 Şubat’ta “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Türkiye genelinde başlatılan kampanyayı değerlendirdi. Çalışmaların yıl boyunca süreceğinin altını çizen Aysun, “Yaya, öncelikle kendi bilincini oluşturmalı. Sürücünün fark edeceği şekilde yolda yürümeliler. Olmadık yerlerde kendi hayatlarını tehlikeye atacak şekilde bulunmamalılar. Geride bıraktığımız herkes yaya... Arabadan indiğimizde biz de yayayız! Trafikte örnek olduğunuzda diğerlerinin değişmeye başladığını göreceksiniz. Trafikte önceliğimizi yayalara ya da geçiş üstünlüğü bulunan araçlara vermemiz gerekiyor. Trafiği asli bir konu olarak görmek ve bu şekilde yaşayabilmek önemli.” dedi. YAYA ÖLÜMLERİ YÜZDE 150 ORANINDA AZALDI


2016 yılında İzmir’de 14 ölümlü yaya kazası olduğunu görünce gerekli tedbirleri aldıklarını belirten İl Emniyet Müdür Yardımcısı, “Aldığımız tedbirlerin ardından 2018 yılında 6 yaya kazası meydana geldi. Yüzde 150’ye yaklaşan bir oranda yaya kazalarını azalttık.” şeklinde konuştu.

“AMACIMIZ KURALLARA UYULMASINI SAĞLAMAK”


Arif Aysun, trafik denetimlerinde teknolojiden yararlanmanın kendi işlerini kolaylaştırdığını ifade ederek, “Drone ile yaptığımız uygulamalarda amaç kural ihlali yapanları tespit etmek değil, kurallara uyulmasını sağlamak! Amacımız ceza yazmak değil, güvenli sürüşün sağlanması. Kusurlar var, bunların giderilmesi için gayret gösteriyoruz. Sürücülerimizin daha temkinli hareket etmeye başladıklarını görüyoruz.” dedi.

“ÖLÜMLÜ KAZALARDA AZALMA VAR”


Türkiye genelinde trafik kazalarında yüzde 6 oranında bir azalma yaşandığını hatırlatan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun, “İzmir genelinde yüzde 21 civarında ölümlü kazalarda azalma yaşadık. İl Emniyet Müdürümüz Hüseyin Aşkın trafik konusunda çok hassas. Personelimiz de gerekli hassasiyeti gösteriyor. Türkiye ortalamasının çok üzerine çıktık. Daha fazla sahada bulunup daha fazla çalışacağız.” ifadelerini kullandı. 

 

“HASTANEDE ÖLÜMLERİN AZALMASINI SAĞLADIK”


“Geçtiğimiz yıllarda emniyet şeridi 4. şerit olarak kullanılıyordu.” diyen Aysun, “Çalışmalarımız sayesinde bunu azalttık. Bu da hastanede ölümlerin azalmasını sağladı. Orada sadece ambulansı görünce yol vermek değil, o yolu boş bırakmak önemli. Emniyet şeridinin var olduğunu her zaman bilmeliyiz. Emniyet kemeri kullanımı da üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Arka koltukta emniyet kemeri takmayanların ölüm oranı daha fazla. Çocuk koltuğu kullanmak da çok önemli!“ diye konuştu.

“RADYO TRAFİK İZMİR İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRIYOR”
İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun son olarak, “İzmir güzel bir kent. İzmirliler ile birlikte olmaktan mutluyuz. Avrupa'da kurallara daha çok uyuluyor gibi bir algı var ama İzmir'de kurallara uyan sürücülerimizin daha fazla olduğunu görüyoruz. İzmir’de aynı zamanda bir trafik kültürü oluşuyor. Radyo Trafik İzmir de İzmir'de trafik kültürünün oluşması konusunda bizim işimizi kolaylaştırıyor. Yayıncılık dışında bir gönüllü harekette bulunuyorsunuz.” açıklamasında bulundu. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163