Kadıköy’de binlerce kadın: O yasa meclisten geçmeyecek!
AKP’nin bir gece yarısı TBMM’ye sunduğu, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarını aklayan ve meşrulaştıran düzenlemeye karşı binlerce kadın Kadıköy’de eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu çağrısı ile Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bulunan Süreyya Operası önünde toplanan binlerce kadın, “Cinsel istismarı aklayan yasayı geri çekin” yazılı pankart açarken, “#TecavüzMeşrulaştırılamaz #TecavüzüAklayamazsınız” dövizlerini taşıdı.
Tecavüze, çocuk istismarına, tecavüzün evlilikle kurumsallaşmasına karşı “Hayır” diye haykıran kadınlar, “Bu yasada tecavüz var”, “Kutsal aile yalanına son”, “Şiddetin delili, bahanesi olmaz”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Tecavüz suçtur tasarısı olmaz”, “Tecavüzü aklama çocukları koru” sloganlarını attı.
Kadınlar Süreyya Operası önünde yaptığı konuşmalarda AKP-Saray iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarına karşı kadın özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini söylerken, bu politikaları teşhir etti. Öneriye “evet” oyu veren milletvekillerini uyaran kadınlar, “Bu yasayı derhal geri çekin” diye haykırdı.
Süreyya Operası önünde bir süre ses çıkarma eylemi yapan kadınlar buradan Kalkedon meydana kadar yürüyüş düzenledi. Kadınlara çevredeki vatandaşlarda alkışlarla destek verdi. Kadınlar yürüyüş boyunca sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi.OHAL sonrası sokağa çıkarak en kitlesel ve coşkulu eylemi gerçekleştiren kadınlar isyanını Kadıköy sokaklarına taşıdı.

‘Bu yasayı derhal geri çekin!’
Khalkedon Meydanı’nda yürüyüşün ardından burada basın açıklaması yapıldı. Khalkedon Meydanı’na sığmayan kadınlar basın açıklamasına başlarken henüz yürüyüş kolu meydana ulaşmamıştı.
Meydanda basın metnin okuyan Sezen Yılmaz, devlete cinsel istismarın suç olduğunu hatırlatmak için bir araya geldiklerini söylerken şunları ifade etti; “AKP oyları ile kabul edilen cinsel istismar suçlarını af yasası, çocuk ve kadın haklarına, uluslararası yükümlülüklere aykırıdır, kabul edilemez. Türkiye’de, kadınların ve kız çocuklarının kazanılmış haklarına yönelik tehditler ve saldırılar artarak devam ediyor. Bu yasa kadınlara ve çocuklara saldırıların en tehlikelilerinden ve her an kanunlaşabilir. Bunun anlamı, 2004 yılında TCK Reformu sürecinde kadın örgütlerinin verdiği mücadele ile değiştirilen “mağdurun tecavüzcü ile evlendirilmesi durumunda failin affedilmesi’’ maddesinin geri gelmesidir. Bu da kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarında büyük bir kayıp demek!”Önerinin derhal geri çekilmesini isteyen Yılmaz, “Cinsel istismar suçunun zaman aşımı, affedilmesi söz konusu olamaz! Cinsel istismar-tecavüz aklanamaz” dedi.
Bu yasayla cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmiş olacağına dikkat çeken Yılmaz, halen süren ceza davalarındaki ve bundan sonra gerçekleşecek olan istismarlardaki faillerin “çocuğun rızası vardı” diyerek cezadan kurtulacağının altını çizdi.
Açıklamanın sonunda AKP milletvekillerine seslenen kadınlar, ‘Bu yasayı derhal geri çekin!’ dedi.
‘Yasa çekilene kadar sokaklardayız’
Yılmaz kadınların, çocukların, hayatlarından ve bedenlerinden erkek devletin derhal elini çekmesini söylerken bu yasa tasarısı geri çekilene kadar sokaklarda olacaklarını vurguladı. Yılmaz tüm kadınları tasarının oylanacağı 22 Kasım günü meclis oturumu öncesi ses çıkarmaya çağırdı.
Eylem basın açıklamasının ardından sloganlarla bitirildi.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×