Kadınlar yol arkadaşlarını yalnız bırakmıyor
 Kadın örgütleri "Yol arkadaşlarımızın yanındayız" başlığı ile imza kampanyası başlattı. Kısa sürede onlarca derneğin katıldığı kampanyanın metni şöyle:

"OHAL kapsamında aralarında Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Anka Kadın Araştırmaları Derneği, Bursa Panayır Kadın Dayanışma Derneği, Ceren Kadın Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, KJA, Muş Kadın Çatısı Derneği, Selis Kadın Derneği, Van Kadın Derneği’nin de olduğu; çocuk hakları ve barış için, şiddetin, ayrımcılığın ortadan kalkması ve hukukun uygulanması için; eşitlik, adalet ve özgürlük için çalışan yüzlerce derneğin faaliyetleri durduruldu, durdurulmaya devam ediyor.

Kapısına mühür vurulan kadın dernekleri kadınlara yönelik şiddete karşı, cinsiyet eşitliği için birlikte çalıştığımız, yol arkadaşımız dernekler; sivil inisiyatifin ve kadınların özgürlük ve eşitlik talebiyle örgütlenmesinin engellenmesi; demokrasiye, hukuka, hak ve özgürlüklere sığmayan bu uygulamalar OHAL’e sığınılarak meşrulaştırılamaz.

Güç, baskı ve korkunun yüceltildiği bu eril hal; hak temelli çalışan, cinsiyet eşitsizliğine, kadınlara yönelik şiddete karşı mücadele eden kadın örgütlerine, kadınların özgürlük ve eşitlik iddiasına düşmanlık. Kadınlara her gün yaşatılan şiddetin devletleşmiş, ağırlaştırılmış hali...

Biz kadınlar OHAL’de ve her halde var olacağız. İfade, örgütlenme ve toplantı özgürlüklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü gerçek ve hukuk dışı baskıya karşı mücadele edeceğiz; adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi ısrarını sürdüreceğiz. Mekanımız kadınların olduğu her yer, kapımız kadınların olduğu her eşik, penceremiz tarihimiz, anahtarımız  dayanışmamızdır.

Mühürlenen derneklerin yanındayız, dayanışmaya, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Mühürlenen sadece mekanlar, biz her yerdeyiz!"

Yaşasın Kadın Dayanışması" Kampanyasına şu ana kadar imza atan kadın sivil toplum örgütleri şöyle: 

17+ Alevi Kadınlar 78liler Federasyonundan Kadınlar,AKA-DER Toplumsal Cinsiyet Atölyesi Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği , Bakırköy Kadın Dayanışmas,ı Bartın Kadın Dayanışma Derneği, Bilgi Kadın Öğrenci Kulübü Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Demokratik Kadın Hareketi, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Koordinasyonu Emek Partili Kadınlar Feminist Çukurova Filmmor Göç-Derli Kadınlar, HDK Kadın Meclisi HDP Kadın Meclisi Hêvî LGBTİ İmece Kadın Dayanışma Derneği, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, İzmir İnsan Hakları Derneği, Kadın Komisyonu İzmir Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Kadın Emeği Platformu, İzmir Kadın Eylem Grubu KA.DER Ankara Kadın Avukat Dayanışması Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Emeği Kolektifi Kadın Özgürlük Meclisi Kadına Şiddette Karşı Müslümanlar İnisiyatifi Kadınlarla Dayanışma Vakfı Kampüs Cadıları Kaos GL Derneği KESK Kadın Meclisi Kızkardeşim Kadınlar Derneği Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Derneği Mor Dayanışma Nar Kadın Dayanışması Nor Zartonk Kadın Meclisi Özgür Genç Kadın  Sosyal Dayanışma Ağı Sosyalist Kadın Meclisleri SPOD SYKP Kadın Meclisleri Tuzluçayırlı Kadınlar Derneği Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Ümraniye Kadın ve Gençlik Evi Yeni Demokrat Kadın Yeryüzü Kadınları Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Kadın Dayanışma Vakfı

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×