Kadınlardan Ensar'ın aklanmasına tepki
Sendika.Org- “Mahkemeleriniz ne derse desin, Ensar’ın suçunu sıfırlatmayacağız, kadınlar Ensargillerden hesap soracak” diyerek Ankara’nın birçok mahallesinden temsilci olarak gelen kadınlar, “Ensar’ı koruma, tecavüzü aklama” sloganlarıyla bakanlığın önünde yerini aldı.

“Yılda 7 bin çocuk cinsel istismara uğruyor”

Saray iktidarının Ensar’ı savunduğunu ve cinsel istismar olayını “münferit” gibi göstererek Ensar’ı aklamaya çalıştığını belirten Nebiye Merttürk, “Geçtiğimiz mart ayında Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı yurtlarda 45 çocuğa yönelik cinsel istismarın üstü örtülmeye çalışıldı. Ancak kadınların ve toplumsal muhalefetin tepkileriyle bu meselenin üstü örtülemedi, örtbas ettirmedik. Tepkilerden korkanlar Ensar davasını münferit olarak yansıtmaya çalışarak, bir kişiye ceza verip bu işten sıyrılabileceğini düşündü. Biz ne ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanları, ne de ‘Şimdi Ensar olma vakti’ diyenleri unutmadık” dedi.

Yılda ortalama 7 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını belirten Merttürk, “Tahminlere göre Türkiye’de her üç kız çocuğundan biri ve her beş erkek çocuğundan biri cinsel istismara uğruyor. TÜİK verilerine göre yılda ortalama 7 bin çocuk cinsel istismara uğruyor. Bugün buraya istismara uğrayan çocukların sesib olmaya geldik” diyerek basın açıklamasını yapması için Halkevleri Kadın Sekreteri Gülşah Öztürk’e sözü verdi.

“İtaat etmeyeceğiz, isyan edeceğiz”

OHAL fırsatçılığının çocuk istismarcısı Ensar Vakfı’nı aklama operasyonu ile devam ettiğini belirten Gülşah Öztürk, “Bugün, bu saate kadar hiçbir açıklama yapmayan, Ensar’ı sıfırlamaya çalışan mahkeme kararına ilişkin ses çıkarmayan, Aile Bakanı’nı göreve çağırıyoruz. Aile bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya sizlerin gözü önünde soruyoruz: Bu sessizlik ne anlama geliyor” dedi.

Kadınların mahkemeler ne derse desin Ensar’ı soruşturmaya devam edeceğini, örtbas etmelerine izin vermeyeceğini belirten Öztürk şunları söyledi:

"Kadınların bu karara cevabı ortadadır:

Mahkemeleriniz ne derse desin, çocuk istismarcısı Ensar’ı ‘Soruşturmaya’ devam edeceğiz. Örtbas ettirmedik, sıfırlamanıza engel olacağız.

Mahkemeleriniz ne derse desin, tecavüzcüleri, istismarcıları koruyup, kollamanıza göz yummayacağız, çocukları çürümüş düzeninize bırakmayacağız.

Mahkemeleriniz ne derse desin, Ensar’ı aklamanıza izin vermeyeceğiz, ‘İtaat etmeyecek, isyan edeceğiz!’

Ensar Vakfı kapatılsın!"

“Gericilerden, tecavüzcülerden hesap soracağız”

Basın açıklamasının ardından tekrar söz alan Nebiye Merttürk, “Gerici tarikat yurtlarında açığa çıkan bu istismar, çürümüş bir diktatörlüğün ortaya saçılan pisliklerinden yalnızca biri. Zamanında Gülen Cemaatiyle arasından su sızmayan iktidar nasıl ki çıkarları ters düştüğünde gerici tarikatlarla birbirine düşüyorsa, eminiz ki bir gün Ensargillerle çıkarıları ters düşerse aynı duruma gelecektir. Ancak biz kadınlar onların birbirine düşmesini beklemedik, beklemeyeceğiz. Ensar Vakfı gibi tecavüzcü kurumlarla doğrudan bağlantıları olanlar, çok eminiz ki Ensar’ı koruyarak kendi pisliklerinin de üzerini örtmeye çalışıyorlar” dedi.

Kadınların karanlığı yırtacağını ve gericilerden, tecavüzcülerden hesap soracağını belirten Merttürk, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bugün buraya temsili olarak geldik. Tüm kadınların tepkilerini ve istismara uğrayan çocukların sesi yükseltmeye geldik. Nasıl ki korkularınızla bu davayı bir anda bu davayı kapatmaya çalıştınız, işte böyle korkun öfkemizden. Kadın düşmanısınız, çocuk düşmanısınız, güzel olan ne varsa karanlığınız ona düşman. Ancak bu karanlığı yırtmaya ve sizden hesap sormaya bizim gücümüz yeter. Gericilerden, tecavüzcülerden, tecavüzü aklayanlardan hesap soracağız. Siz şimdiden vereceğiniz kalabalık hesapları düşünün."

Eylem “Ensar Vakfı kapatılsın” sloganlarıyla sonlanırken, kadınlar ellerindeki dövizleri bakanlığın bahçesine astı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×