Kadınların tutuklamalara karşı Kadıköy’de düzenlediği eyleme polis saldırdı
 Kadın örgütleri HDP’lilerin ve kadın milletvekillerinin tutuklanmasını Kadıköy’de protesto etti. “İrademiz ve geleceğimiz için buradayız direniyoruz” diyerek İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar vekillerin serbest bırakılmasını istedi.

Photo published for Kadıköy’de HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto eden kadınlara polis saldırdı: 9 gözaltı
Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit de destek verdi. Tutuklu kadın vekillerin mesajlarının okunmasının ardından açıklama yapan Pervin Buldan, Meclis’te kadınlar adına yapacak çok iş olmasına rağmen demokratik siyasetin önüne geçilmesi nedeniyle Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldıklarını ifade etti. Vekillerin tutuklandığı yerde demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Buldan, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.


Buldan’ın ardından Gülistan Koçyiğit konuşma yaparken polis, “5 dakika içinde dağılın” anonsu yaptı. “Aksi halde müdahale edileceğini” söyledi. Kadınların açıklamaya devam etmesi üzerine polis açıklama yapan kadınlara saldırdı. Saldırısı sonrası polis kadınları gözaltına almaya başladı.

Polis saldırısı ve gözaltılar sonrası içerisinde Hüda Kaya’nın bulunduğu bir grup saldırıya tepki gösterdi. Tepki gösteren kadınların üzerine “Dağılın” diyerek yürüyen polis Hüda Kaya’ya “Çek lan elini” dedikten sonra saldırdı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×