Kahraman Misak-ı Milli'yi hedef aldı
Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Sempozyumu'nda bir konuşma yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Osmanlı Devletimizin yıkılması ve yok olması konusunda yoğun bir faaliyet yürüten emperyalist devletler ve onların emellerine destek veren yerli işbirlikçilerine rağmen yine de 33 yıllık iktidarı süresince çok önemli eserler ve dikkatle incelenmesi gereken projeler bırakmıştır.

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın bütün bunları başarabilmesindeki etken, gayretli ve ferasetli şahsiyetinin ve uyguladığı politikaların tarihinde aranmalıdır. Sultan Abdülhamid, İslam dinin ve kurumlarını gerek içte, gerekse dışta Müslümanlarla olan ilişkilerde devamlı gündemde tutmuş, halifelik makamını ön plana çıkaran uygulamaları tercih etmiştir.

Bu çerçevede İngiltere, İtalya ve Fransa gibi devletlerde Müslümanları rencide edecek temsilleri engellemesi dünya Müslümanlarının maneviyatını yükseltmesinin yanında hilafet makamına da büyük prestij sağlamıştır. Emperyalistlerin baskısıyla bunalan İslam alemi büyük bir iştirakle Sultan Abdülhamid’in etrafında toplanmıştır.

Bugün dahi dünyanın ve bilhassa Afrika’nın bazı ülkelerinde, Cuma hutbelerinde hala Abdülhamid’in adının okunması bunun göstergesidir. Onun uyguladığı siyaset, Osmanlı Devletinin yıkımını geciktirdi. İttifak halindeki haçlı zihniyetinin Osmanlı Devleti üzerindeki emellerine ulaşmasını erteledi. Hal edilmeseydi, güçlü bir devlet olarak tarih sahnesinde yerimizi devam ettirecek Meriç nehri ile Ağrı dağı arasına sıkışmış olmayacaktık” diye konuştu.

“ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ’ DİYORSAK, TEMELİNDE SULTAN ABDÜLHAMİD HAN VARDIR”
İsmail Kahraman, 2. Abdülhamid’in tren yolu yaptırmaya önem verdiğine dikkat çekerek, “Hicaz demiryolu, Müslümanların kutsal bölgelere ulaşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda stratejik bir önemi vardır, 1. Dünya Savaşı’nda büyük işler görmüştür, 21 günde aşılacak olan mesafe 20 saatte inmiştir. Demir yolları sayesinde Çanakkale’ye ulaştırılan desteklerle, Çanakkale geçilmez olmuştur. Bugün ‘Çanakkale geçilemez’ diyorsak, onun temelinde Sultan Abdülhamid Han vardır” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×