Kalanların KaçAK Saray’da olduğu sıralarda yüzlerce hakim ve savcı ihraç edildi
 FETÖ ile bağlantılı oldukları değerlendirilen 543 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi. İhraç edilen hakim ve savcı sayısı 3 bin 390’a yükselmiş oldu.

Adli Yargı Yılı Açılış Töreni bugün KaçAK Saray’da gerçekleştirdi. Törene Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘tarafsızlığa gölge düşürdüğü’ gerekçesiyle katılmamıştı. Törene katılan hakim ve savcıların Tayyip Erdoğan’ın salona girdiği sırada ayağa kalkarak alkışlaması, düğmesiz cübbelerinin önünü birleştirebilmek için çekiştirmeleri dikkat çekti.9E0350B7-96AE-4042-8AC4-DEDCF532467A_18578953_thumbnail

Görev başında kalan hakim ve savcılar Saray’ın içinde cübbelerinin olmayan düğmelerini iliklemek için mücadele verirken, HSYK Genel Kurulu, FETÖ soruşturması kapsamında geçici olarak görevden uzaklaştırılan 648 hakim ve savcının, savcılıklardaki soruşturma dosyaları ve müfettiş raporlarının incelemesini bitirmiş, ihracını istiyordu.

543 hakim ve savcının ihracına karar veren kurul, gerekçe olarak; HSYK Kanunu’nun “Mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte faaliyette bulunanlar meslekten çıkartılır”maddesini gösterdi.

2 bin 847 hakim ve savcı geçtiğimiz hafta kurul tarafından meslekten ihraç edilmişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×