Kapatılan FETÖ okulları imam hatip oluyor
15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütüyle bağlantılı bulunan bin 17 okul kapatılarak, devlet tarafından el konuldu. Kapatılan okulların devlet bünyesine alınarak eğitime yeniden hazırlanma süreci devam ediyor.
Ancak gelen haberlere göre bu okulların yüzde 80’inden fazlası imam hatip okullarına dönüştürülüyor.
Eğitim sendikaları ve ana muhalefet bu dönüştürmeye karşı çıkarak, imam hatip okullarındaki boş kontenjanların yüksekliğine, anadolu ve fen lisesi ihtiyacının yüksekliğine dikat çekiyor.
Nitekim, son yapılan TEOG 3’üncü nakil döneminde boş kontenjanların büyük bölümü imam hatip ve meslek liseleri oluşturuyordu. Anadolu liselerinde İstanbul'da boş kontenjan sayısı sadece 33 iken, imam hatip ve meslek liselerindeki boş kontenjan oranı yüzde 60’ı geçmişti.
ÖĞRENCİ SAYISI SADECE 1 ARTTI
Diğer yandan, CHP’nin hazırladığı “Eğitim Sistemindeki Güncel Gelişmeler” raporuna göre, 4+4+4 eğitim modeline geçildikten sonra imam hatip lisesi sayısı yüzde 100, bu okullara giden öğrenci sayısı ise yüzde 98 artmış bulunuyor.
Yine 4+4+4 eğitim modeli ile imam hatip liselerinin orta kısımları açılırken, okul sayısı 1961'e öğrenci sayısı ise 524 bin 295'e ulaşmış bulunuyor.
Anadolu imam hatip liselerinde ve imam hatip ortaokullarında toplam 1 milyon 201 bin 500 öğrenci eğitim görüyor.
Ancak, anadolu imam hatip liselerinin sayısı son bir yılda yüzde 12 artmasına rağmen öğrenci sayısı sadece yüzde 1 artmış bulunuyor.
Ayrıca rapora göre, burslu öğrenci sayısı sadece din öğretiminde arttı.
Diğer tüm kademelerde burslu öğrenci sayısı azalırken din öğretiminde bir yılda yüzde 27 oranında artış gerçekleşmiş bulunuyor.
KONU MECLİS’E TAŞINDI
Bununla birlikte kapatılan okulların hızla imam hatiplere dönüştürülmesi Meclis’e de taşındı.
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel kapatılan okulların imam hatiplere çevrilmesi konusunda Meclis’e soru önergesi verdi.
Bugün gazetecilerle bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de yaptığı açıklamada, FETÖ'ye ait kapatılan okulların neredeyse tamamına yakınının İmam Hatip'e dönüştürüldüğünü vurgulayarak, “Burada yaşın yanında kurunun yanmaması prensibi önemlidir. Ama devamında bir başka şey oldu. Bu kapanan okullar ki Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla soru önergemize cevap verilmediği için bilgi edinme yasasına istinaden tekrar sorduk. Cevabı bekliyoruz. Bizim tespitlerimize göre okulların yüzde 85'i İmam Hatip'e dönüştürüldü” diye konuştu.
TÜM İLLERDE SAYI ARTIYOR
Kapatılan okulların dönüşümüyle ilgili bir çalışma yapan Eğitim-İş’in verilerine göre de FETÖ okulların çok büyük bölümü imam hatipe çevrildi. Sendikaya gelen bilgilere göre Edirne ve Elazığ’da kapatılan okulların tümü imam hatip olurken, Kocaeli, Denizli, Kars, Tekirdağ, Giresin, Kayseri, Çanakkale, Yalova, İzmir, Ordu, Eskişehir, Isparta, Van, Karabük, Kırşehir ve Hatay’da çok sayıda okul imam hatipe çevrildi.
BAŞBAKAN’IN SÖZÜ VAR
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada imam hatip liselerinin şu anda doldurulamadığı halde, kapatılan okulların büyük bir bölümünün imam hatip okulu yapıldığını vurgulayarak, “Bu okullar pedagojik bir inceleme, analiz yapılmadan dönüştürülüyor. Meslek lisesine mi, anadolu lisesine mi imam hatip lisesine mi ihtayaç olup olmadığına bakılmadan direk imam hatip lisesi yapılıyor. Kaldı ki, geçtiğimiz gün Eğitim Kurultayı’nda CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın dönüştürülen okullar konusunda bir söz verdiğini, bu okulların önceki statüsüne uygun bir şekilde açılacağını söylediğini iletti. Buna rağmen okulların çok büyük bir bölümü imam hatip oldu” diye konuştu.
İMAM HATİP FEN LİSESİ DİYE BİR KAVRAM YOK
İmam hatip okullarının gereğinden fazla açıldığını kaydeden Demir, şöyle devam etti: “İmam hatip kontenjanlarının yarısı bile doldurulamamışken, anadolu ve fen liselerine yoğun ihtiyaç varken FETÖ terör örgiütü okullarının imam hatip yapılması kabul edilemez. Hatta imam hatip fen lisesi açılıyor. Böyle bir kavram yok. Bu nedir deve midir kuş mudur?”
YÜZDE 80’İ İMAM HATİP OLDU
Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, imam hatiplere giden öğrenci sayısının az olmasına, birçok okulun boş kalmasına rağmen el konulan FETÖ okullarının imam hatiplere dönüştürüldüğünü belirterek, “En son TEOG’da da görüldü ki boş kontenjanlar imam hatip ve meslek liselerinde oldu. Bu ortadayken, el konulan FETÖ okullarının yaklaşık yüzde 80’lik kısmı imam hatip okullarına dönüştürüldü. Ayrıca ‘imam hatip fen lisesi’ ‘imam hatip sosyal bilimler’ lisesi tabelası asılıyor okullara. Bu okulların mevzuatı yok” diye konuştu.
Zorla imam hatipleştirme sürecinin bu okulların kapatılmasıyla yeni bir fırsat olarak görüldüğünü vurgulayan Karaca, “Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız, bu okulların dönüştürülmesi zorlama yöntemlerle değil, ihtiyaç planlanması üzerinden yapılmalı. Laik, demokratik eğitim olanakları sağlanmalı” dedi.
Kaynak : SÖZCÜ
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×