Kartal Belediyesi AKP’nin yolunda: Özür dileyeceğine haberleri kınadı
10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümünde Türk Ocakları gibi gerici faşist kurumlarla birlikte İslam sempozyumu düzenleyen ve bu nedenle eleştiri ve protestolara hedef olan Kartal Belediyesi’nin kendini savunmak için yaptığı açıklama AKP’nin açıklamalarını aratmadı.

Sempozyum salonunda 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyıp katliamı protesto eden sloganlar atan Halkevleri üyeleri belediye yetkililerinin onayıyla polis tarafından karga tulumba salon dışına çıkarılıp gözaltına alınmıştı.

Yaşananların basına yansımasının ardından Kartal Belediyesi bir açıklama yayımladı. Açıklamada salonda yaşanan polis saldırısına yönelik bir özür ya da rahatsızlık ifade edilmezken, konuyla ilgili haberler kınandı.


Kartal Belediyesi, Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla kendi düzenlediği İslam sempozyumunun 10 Ekim’e denk getirilmesini olağan bir durummuş gibi sunarak, bu tarih çakışmasına ve sempozyumun içeriğine dikkat çeken haberlerin çarpıtma olduğunu öne sürdü.


Kartal Belediyesi’ne soruyoruz

“Konuyu eksik ve hatalı ileten ve insanları yanlış yönlendiren haberleri kınıyoruz” diyerek sorunu aynı AKP iktidarı gibi kendinde değil de haberlerde gören Kartal Belediyesi’ne soruyoruz:

CHP lideri ve CHP’li Kartal Belediye Başkanı’nın 10 Ekim’de CHP üyeleri dahil yüzü aşkın laik, solcu barış eylemcisi için düzenlenen anmada olmak yerine İslam konferansı düzenlemeyi tercih ettiğini yazdık. Siz de öyle yaptınız, bunun neresi çarpıtma.

Davet ettiğiniz konuklardan biri, her gün laik sol kesimlere hakaret eden İslamcı Saray basınının gazetelerinden Milat Gazetesi yazarı Mustafa Tekin; diğeri ülke için en uygun siyasi seçeneğin AKP-MHP koalisyonu olduğunu savunan Türk İslamcı Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram; diğeri de İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Mürteza Bedir. Biz konuklarınızın kim olduğunu yazdık, bunun neresi çarpıtma.

Düzenlediğiniz sempozyumda CHP’li gençler dahil 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyıp “10 Ekim’i unutma unutturma” diye slogan atan 7 Halkevleri üyesini, iktidar partisinden farksız bir tavırla karga tulumba gözaltına aldırdınız, onu yazdık. Bunun neresi çarpıtma.

Bu etkinlikle ilgili kınanacak çok şey var, ama o da bu rezaleti ortaya çıkaran haberler olmasa gerek.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×