Katar yolun sonuna geldi! Teröre desteğe dev fatura
 Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar’la tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu. İki ülke, Katar’la olan deniz ve hava sınırlarını da kapattı.

Arka arkaya yapılan açıklamalarda Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat, Katar vatandaşlarına ise 2 hafta süre verildi.
Bahreyn, Katar’la diplomatik ilişkileri kesme kararına gerekçe olarak “Doha yönetiminin içişlerine karışarak ülkedeki istikrarı ve güvenliği tehlikeye düşürmesini” gerekçe gösterdi.
Öte yandan Katar’ın “ülkedeki terörist aktiviteleri ve İran’la bağlantılı grupları” desteklediği öne sürülürken, ülkenin Yemen’e karşı oluşturulan askeri koalisyondan da çıkartıldığı duyuruldu.
Suudi Arabistan-Katar arasında tırmanan diplomatik gerilim bölgedeki diğer ülkeleri de etkiledi.
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.
İlişkilerin kesilmesine gerekçe olarak “Katar’ın teröre verdiği desteği” gösterdi.
4 ülke Katarlı diplomatlardan 48 saat içinde ülkelerini terk etmelerini istedi.
Suudi Arabistan: Gerekli bir adımdı
Suudi Arabistan’dan konuya ilişkin gelen açıklamada, “Bu hareketin krallığın terörizm ve aşırılıktan korunması için gerekli bir adım olduğu” belirtildi.
Açıklamada “Tüm kardeş ülkelere aynısını yapma çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.
Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, Katar ile sınırların kapatıldığını, kara, deniz ve hava bağlantılarının kesildiğini açıkladı. SPA,  Suudi Arabistan’ın Yemen’de  Katar ile yaptığı işbirliğinin,  Katar’ın “El Kaide, IŞİD ve isyancı militanlara” destek vermesi yüzünden sona erdiğini ifade etti.
Mısır: Katar, Arap ülkelerinin iç işlerine karıştı
Mısır Dışişleri Bakanlığı, “düşmanca tutumları” nedeniyle  Mısır’ın  Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirdi.
Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Katar’ın “El Kaide ve IŞİD fikrini yaydığı, Sina Yarımadası’ndaki terör örgütlerini desteklediği, ayrıca Mısır ve diğer Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığı” belirtildi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Mısır yönetimi, düşmanca tavırları,  Müslüman Kardeşler Teşkilatı (Ihvan) yöneticilerini ülke topraklarında barındırması ve  Mısır milli güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinde destek vermesi nedeniyle  Katar ile diplomatik ilişkileri kesmeyi kararlaştırmıştır.
BAE Katarlılara 14 gün süre verdi
BAE resmi haber ajansı ENA’da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın Katar ile ilişkileri kesme kararının desteklendiği, BAE’nin de Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiği belirtildi.
Ülkede bulunan Katarlı diplomatların 48 saat içinde, Katar vatandaşlarının da 14 gün içinde ülkeyi terk etmesi gerektiği, BAE vatandaşlarının da Katar’a seyahatinin yasaklandığı bildirildi.
Açıklamada, Katar ile deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı kaydedildi.
Bahreyn: Ülkenin güvenliği için ilişkileri kestik
Bahreyn Dışişleri Bakanlığı ise “ülkenin güvenliği” için  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.
Bahreyn Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Bahreyn’in Doha’daki diplomatik misyonlarını geri çağırdığı ve Katar diplomatlarına da ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındığı bildirildi.
Yemen de ilişkilerini kesti
4 ülkenin Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen de benzer bir adım attı.
Yemen, Katar’ın uluslararası koalisyondan çıkarılması kararını da desteklediğini açıkladı.
Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
Katar’ın Husi darbe milisleriyle mücadeledeki eylemleri ve aşırıcı gruplara desteği açık bir hale gelmiştir.
Katar’dan ilk açıklama: Karardan üzüntü duyuyoruz
Karara ilişkin Katar’dan ilk açıklama ise Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’den geldi.
Kararı “haksız” diye nitelendiren ve üzüntü duyduklarını ifade eden Sani, şunları söyledi:
Haksız uygulamalar var ve bunlar temeli olmayan iddialara ve suçlamalara dayanıyor.
Söz konusu ülkeler, Katar’la tüm kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı.
Katarlıların 5 ülkeye seyahat etmesi yasaklanırken, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, BAE ve Yemen’den de kimse Katar’a gidemeyecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×