Katil Süleymancılar olunca: Konya’nın hesabı soruldu mu ki, Adana önlensin?
Adana’nın Aladağ ilçesinde Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında 11 çocuk ile 1 güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken; yurdun Süleymancılar Cemaati’ne ait olması akıllara hızla 2008’de Konya’da yine Süleymancılar Cemaati’ne ait Kuran kursunda yaşanan katliamı hatırlattı.

Konya’da, 1 Ağustos 2008’de adı “Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu” olan ama aslen kaçak bir Kuran kursu olan binada LPG tankından sızan gaz patlamıştı. Patlama sonucu 17 çocuk yaşamını yitirmiş, 29 çocuk yaralanmıştı.

Konya’daki katliamla ilgili yürütülen soruşturma ve davanın seyri ve sonuçları ise Adana’daki katliamın neden yaşandığını bir kez daha gösterdi: Sorumsuzluk ve cezasızlık!

Konya’daki katliamın soruşturmasında neler oldu?
Katliamla ilgili başlatılan soruşturmada ilk olarak kaçak Kuran kursunun resmi kayıtlarda “erkek öğrenci yurdu” olarak görüldüğü ortaya çıkmıştı. Soruşturma ilerledikçe binada kapasite fazlası çocuk tutulduğu, binaya ait deprem ya da itfaiye raporlarının olmadığı anlaşılmıştı.

Soruşturma kapsamında yurt müdürü Hüseyin Çömlek ile dernek ve yurt temsilcileri Mehmet Semerci ve Mehmet Göktaş gözaltına alınmıştı. Ancak katliamın baş sorumlularından Göktaş ifadesinin ardından serbest bırakılmış, Çömlek ve Semerci ise önce tutuklanmış ama kısa süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

Soruşturma, Süleymancılar Cemaati’nin yanından yakınından dahi geçmemişti.

Açılan davada 6’sı dernek sorumlusu, 3’ü LPG tankını kuran ve gaz dolumu yapan şirket temsilcisi, 2’si eğitmen olmak üzere 11 kişi yargılanmaya başlanmıştı.

Bilirkişi raporlarında sanıkların bir kısmının birinci dereceden asli sorumlu olduğu belirtilmiş, itirazların ardından verilen son bilirkişi raporunda ise sadece yurt müdürünün “asli kusurlu” olduğu söylenmişti.

Dava, 8 yıldır tek bir tutuklusu dahi olmadan devam ediyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×