KESK’li kadınlar: Başkanlık dayatmasına ‘Hayır’ diyoruz
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Anayasa değişikliği ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan referanduma ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı yaptı.
Genel merkez binasında bir araya gelen KESK’li kadınlara Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şenal Sarıhan da destek verdi. “Geleceğimizi kendi ellerimizle kuruyoruz, başkanlık dayatmasına ‘Hayır’ diyoruz” pankartının asıldığı açıklamada kadınlar adına KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, konuştu.
‘Kazanımlarımız yok edilmek isteniyor’

Son bir buçuk yıldır kitlesel katliamların ve ölümün adeta sıradanlaştığını, yaşamın her alanının yangın yerine döndürüldüğünü belirten Gülistan Atasoy, “Askeri ve sivil darbelerin iç içe geçtiği bir süreçte, kaostan siyasi rant devşirmek isteyen AKP iktidarının OHAL keyfiyet dönemine geçtik. Şimdi daha büyük bir saldırı ile kazanımlarımız yok edilmek isteniyor” diye belirti.

‘Bu teklife rıza göstermiyoruz’
Gülistan Atasoy, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığını, baskı ve şiddetin iktidarın eliyle tırmandırıldığını söyledi. Atasoy, “Biat etmeyene yaşam şansı tanımayan, içeriğinde kadına dair tek bir kelime dahi bulunmayan bu anayasa değişiklik paketine rıza göstermiyoruz, ‘Hayır’ diyoruz” sözlerini vurguladı. Anayasanın 18 maddeden ibaret olsa da, tamamının rejimi ve yönetsel modeli esastan değiştiren, mevcut değişiklik paketi olduğunu belirten Gülistan Atasoy, kuvvetler ayrılığının yerine, katıksız bir kuvvetler birliğinin geçmekte olduğuna işaret etti.
‘Kadınları ‘Hayır’da buluşmaya davet ediyoruz’
“Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki referandumda bu anayasa paketinin geçmesi halinde devletin tüm kademelerinde, siyasette, yargıda, sokakta, evde, iş yerinde kısacası toplumsal yaşamın her alanında bize varlık şansı tanımayacak”
diye konuşan Gülistan Atasoy, yeni bir cinsiyetçi rejimin inşa edileceğine vurgu yaptı.
‘Yine başaracağız’
Gülistan Atasoy devamında şunları kaydetti: “Bozuk kadın düşmanlığı sicilinizle hazırladığınız mevcut paketinize daha güçlü bir ‘Hayır’la cevap vereceğiz. Kadınlar olarak taleplerimiz ve itirazlarımızla bir araya geleceğimiz, umudumuzu büyüttüğümü, birbirimizden güç aldığımız tüm kadınları ‘Hayır’da buluşmaya çağırıyoruz! Çok kez başardık, yine başarabiliriz, yine başaracağız!”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×