KESK’ten ihraç ve tasfiyelere karşı Türkiye çapında eylem kararı
 1 Eylül’de çıkartılan KHK’lar ile birlikte, sendikalı ve ‘muhalif’ kamu emekçilerine yönelik işten atma ve açığa alma saldırılarının keyfi gözaltı ve tutuklamalar ile sürmesine karşı harekete geçen KESK Türkiye çapında eylem kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Danışma Meclisi’ni toplayan ve önemli kararlaşmalara varan KESK Genel Merkezi, OHAL uygulamalarına karşı eylem planını Ankara’da Mülkiyeler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Toplantıya, KESK Eş Başkanları Şaziye Köse ve Lami Özgen ile KESK ve bağlı sendikaların yöneticileri katıldı. Toplantının yapıldığı salona, “O’HAL’ de geleceğimiz için direniyoruz” pankartı asıldı.

Toplantıda koşuna KESK Eş Başkanı Köse, “Genel de toplumun tüm kesimleri, özelde de kamu emekçileri olarak sıkıştırıldığımız bu cendereden çıkmanın tek yolu, sıramızı beklemeden haklarımızı korumak için birleşik mücadeleyi örmekten geçer” dedi.

KESK, 29 Eylül’den 15 Ekim tarihine kadar iş yerlerinde ve kent meydanlarında kuracağı stantlarda, “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz” başlıklı bir bildiri dağıtacak.
kesk_aciklama_27eylul

Eylem takvimi

KESK’in “OHAL kaldırılsın, KHK’ler geri çekilsin” talepleriyle gerçekleştireceği eylem takvimi ise şöyle:

* İhraç edilen ve açığa alınan kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi için yurt genelinde imza kampanyalarına start verilecek.

* 29 Eylül’den 15 Ekim’e kadar iş yerleri ve meydanlarda ‘İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz’ ‘Bu ağır saldırıyı püskürteceğiz’ başlıklı bildiriler dağıtılacak.

* 1 Ekim 2016 da merkezi basın açıklamaları yapılacak.

* 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi düzenlenecek.

* 1-2 ve 6-7-8 Ekim tarihlerinde öncelikli olarak açığa almaların yüksek olduğu illerde başlayarak geniş kapsamlı toplantılar yapılacak.

* 10 Ekim katliamının yıl dönümünde yurt çapında anma etkinlikleri düzenlenecek.

* 12 Ekim günü birçok kentten yola çıkacak olan emekçiler 15 Ekim sabahı Ankara’da bir araya gelecek ve taleplerini haykıracak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×