Kılıçdaroğlu 18'likleri anlatan mektubu paylaştı
 Hürriyet / Turan Yılmaz -  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bir yargıcın feryadı” diyerek, Eskişehir 1. Sulh Ceza Mahkemesi Yargıcı Kemal Karanfil’in, yetiştirme yurdundan çıkarıldıktan sonra nitelikli yağma suçundan yargıladığı Serhat Kırçal’la (18) ilgili kendisine, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Başbakanlık’a da gönderdiği mektubu paylaştı.

Kılıçdaroğlu: “Çocuğumuzun okula gitmesini, oyun oynamasını isteriz. Bir okulun açılışında çocuklara söylemiştim. Sizin yaramazlık yapma hakkınız var, demiştim. Yaramazlık yapacaksınız siz. Yaramazlık yapmayan bir çocuk, çocukluğunu yaşayamaz. Merak etmezse, hayatı sorgulamazsa çocuk geleceğini yitirmiş olur. Çocuğun küçük yaşlarda oyun oynaması gerekirken, bir işte çalışması Türkiye’nin geleceği açısından çok ciddi bir kayıp. Üstelik yüz binleri bulan çocuklarımız var”

“Eğitimin sorgulayıcı olması gerektiğini” belirten Kılıçdaroğlu, “Amerikalıların Mars’a gönderdikleri aracın adı merak. Bütün çocuklarımızda merak duygusu var. O duyguyu güçlendirmek ve dünyayı sorgular hale getirmek aslında eğitimin özünü oluşturuyor; ama çocuklar bundan yoksun bırakılıyorlar. Üstelik bilinçli olarak yoksun bırakılıyorlar. Bu, Türkiye’nin geleceği açısından son derece büyük bir risk” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı çocuklar yetiştirmek için güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var. Hani Anayasa’da diyor ya ‘değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen madde’ ‘Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir’. Sosyal devlet kavramını büyük ölçüde unuttuk ve bugün Türkiye’nin karşılaştığı temel sorunlardan birisi, sosyal devletin ötelenmiş olmasıdır” dedi
Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği bir kararı anlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yurdundan 18 yaşını doldurduktan sonra kapının önüne bırakılan çocuklarımız. Yargıç soruyor ve yargıca verilen cevap şu. ’18 yaşına gelince kalacak yerimiz olup olmadığı sorulmadan bizi yurttan çıkarıyorlar’. 18 yaşına gelince kapı önüne konuyor ve bu çocuk suça sürüklenmiş oluyor. Yargıç düşünüyor. Çocuklarımıza acıyor. Bu şekilde olan binlerce çocuk var.”
“Sonunda şöyle bir karar veriyor. ‘Anayasa’mızın sosyal devlet ilkesi gereği bu toplumsal yaraya acil ve ivedi çözüm bulunması için bu sorgu zaptının Cumhurbaşkanlığı’na, TBMM Başkanlığı’na, Başbakanlık makamına, bu hassas ve trajik olayın çözümünde katkıları ve destekleri olması amacıyla ana muhalefet partisi ve Meclis’te grubu bulunan parti başkanlarına gönderilmesine karar verilmiştir’ diyor.”

“Bizim Cumhuriyet tarihimizde karşılaştığımız ender yargı kararlarından birisidir. Bir yargıcın feryadı mahkeme duvarlarının arasında yankılanıp, son buluyor. Merak ediyorum. Cumhurbaşkanı ne yaptı? TBMM Başkanı ne yaptı? Başbakan ne yaptı? Bizim açımızdan diyorsanız, biz konuda onlarca önerge, teklifler verdik. Ama olmadı”

Hâkimin 16 Ekim tarihli mektubu şöyle:


SEFALETTEN HIRSIZLIĞA

“Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanmak üzere sorguya sevk edilen 18 Ekim 1997 doğumlu Serhat Kırçal’ın sorgusu esnasında çok önemli ve trajik bir hadiseye tanık olunmuş, benzer sorunun birçok gencimizde olduğunun anlaşılması üzerine, bu sorunun Zatıalinize yeterince aksettirilmediği için çözümsüz kaldığını düşünerek olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sorgu esnasında ifadesi alınan çocukların beyanlarından anlaşıldığı kadarıyla, kimsesizler veya Yetiştirme Yurtlarında kalan çocukların maddi beslenmelerine verilen değer kadar manevi değerlerine, milli örf ve adetlerimize bağlılık, suç olan eylemler, ileride sosyal yaşama dahil olmaları durumunda neyin yanlış neyin doğru olduğu konusunda kendilerine yeterince bilgi verilmediğini ifade etmişlerdir. Yeterli manevi eğitimi almamış ve 18 yaşını doldurur doldurmaz kalabilecekleri yer araştırılmadan yurttan çıkarıldıklarını ifade eden bu çocukların gidecek bir yerlerinin olmaması nedeniyle, benzer durumda olan arkadaşları ile beraber geceyi köprü altında veya viranelerde, inşaatlarda geçirdiklerini ifade etmiş olmaları karşısında bu yazının sizlere yazılması ihtiyacı hissedilmiştir.

Yetiştirme yurtlarında kalan ve 18 yaşını dolduran çocukların önemli bir bölümünün benzer sıkıntıları yaşadığı, açlık ve sefalet nedeniyle gasp ve hırsızlık gibi bazı suçlara bulaştıkları, bu durumun evlatlarımız ve geleceğimiz olan bu çocuklar adına bir kayıp olduğu gibi toplum güvenliği ve sağlığı açısından da önemli bir tehlike oluşturduğu görülmektedir.

ISTIRABI HİSSETMİYORLAR
İlimiz idarecilerince, Hz. Ömer adaletinde olduğu gibi geceleyin gerekiyorsa sivil olarak tebdili kıyafetle çıkıp, yurttan çıkarılan bu çocukların nerede kaldığı, aç mı tok mu olduklarının araştırılmadığı, sabaha kadar üşüyerek ve titreyerek geceyi geçirmelerinin ıstırabını yüreklerinde yeterince hissetmedikleri, bizzat çocuklar tarafından verilen beyandan anlaşılmaktadır. Bilhassa yaklaşan kış soğuğu da dikkate alınarak bu önemli sorunun çözümünde Zatıalinizin önemli katkılarının olacağı inancı ile ilgili ifade sorgu zabıt örnekleri sizlerle paylaşılmıştır.”

SORMADAN ÇIKARIYORLAR
Karanfil’in mektubuna eklediği sorgu metninde Kırçal da durumunu şöyle anlattı: “Bize yurtta sabah öğle akşam yemeği veriliyor, ayrıca yatacağımız yer var, bunun dışında hayat dersi veya güzel ahlak, hayatta bizi sıkıntıya sokacak tehlikeler konusunda herhangi bir ders verilmiyor. Yurdumuzun müdürü bize, ‘Ben sana 18 yaşına kadar bakarım, 18 yaşına gelince kapının önüne korum’ şeklinde açıkça söyledi, oysa benim ne annem ne de babam hayatta değiller, ben çok küçükken soba gazından zehirlenmişler, gidebileceğim bir amca, hala, dayı, teyzem de yok. Yurttan çıkarılanlar havalar iyi olduğunda parkta yatıyorlar, parasız kalınca arkadaşlarımız suç işleyebiliyor.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×