Kılıçdaroğlu :  'Adli Yıl' açılışı için "Tam bir yüzkarası toplantıdır!" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Adli Yıl açılış törenine katılmamasını eleştirine yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, "Külliye milletin mekânıdır. Burada tören yapılması yargının bağımsızlığına gölge düşürmez, güçlendirir. Yenikapı ruhuna uygun davranılmalıydı" diyen Erdoğan'a, "Milletin evi diyorsunuz, ama milletin o Saray'ın ne kadara mal edildiğinden haberi yok" karşılığını verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:
Devletlerin gelenekeleri vardır. Örneğin adli yıl açılışını TBMM'de yapamazsınız
Milletin mekanı diye Cumhurbaşkanı adliyede konuşma yapabilir mi? Bakanlar Kurul TBMM'de toplanabilir mi? Her yerin kendine ait özelliği vardır.

SARAY KAÇA MAL OLDU?
Milletin mekanı diyorsunuz kaça mal oldu millet bilmiyor.

YÜRÜTMENİN EMRİNE GİRMİŞTİR
ABD'de devlet başkanı salona girdiği zaman hakimler ayağa kalkmaz. Burada alkışlıyorlar. Bu yargı yürütmenin emrine girdi demektir.

YÜZ KARASI BİR TOPLANTI
Siz adli yılı açtınız. Bir de konuşma yapıyorsunuz, siyasi konuşma yapıyorusuz. Bazı alanları suç kapsamında belirtiyorsunuz.
Niye katılmadım? Ben anayasaya sadakat konusunda yemin ettim. Yeminimize bağlıyız, namusumuza bağlı olduğumuz için. Aksi bir tablo çizerseniz yargıyı siyasallaştırırsınız. Yargıyı siyasallaştırsanız nasıl adil karar verecek?
Davaları hızlandırın diyor, bir de talimat veriyor. 

YENİKAPI HATIRLATMASI
Herkesi Yenikapı ruhuna saygı göstermesi lazım. Birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Ama devletin kurumlarını kimse kendi arka bahçesi haline dönüştürmemeli. 

GÖREVİNİZİ TESLİM ETMEYİN
O açıdan başta yargıya kendi göreviniz biliniz. Adaleti başkalarına teslim etmeyiniz" Anayasa "Hiç kimse emir ve talimat veremez" diyor. Siz toplantı yapıyor ve talimat veriyorsunuz. 

BU YARGIYI AŞAĞILAMAKTIR
Hiç kimse CHP Genel Başkanı birlik beraberlik için bir şey yapmıyor diyemez. Ama birileri darbe fırsatçılığı yapacak beni ayakta alkışlayacaklar diyecek. Bu yargıyı aşağılamaktır.
Miletin yeriymiş. Ellbette öyle. Gidelim herhangi bir yerde meydanda toplanalım o zaman. Meydanlarda milletin yeri.
Yeni adli yılın fotoğraflarında olmayan tek isim CHP Lideri

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×