Kılıçdaroğlu: İktidar özeleştiri yapmalı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine gerçekleştirilen liderler zirvesinde önemli mesajlar verildi.

CHP
 Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmede darbe girişiminin önlenmesine gölge düşürecek hukuk dışı, adalet dışı uygulamalardan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Fethullah Gülen cemaatine yönelik alınacak önlemlerin yanında sürecin cadı avına dönüşmemesi” konusundaki hassasiyetini ilettiği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu sürecin hukuka uygunluğunun izlenmesi amacıyla bir komisyon kurduklarını anımsatarak, benzer bir komisyonun diğer partiler tarafından da kurulması önerisinde bulunduğu ve bu önerinin de olumlu karşılandığı ifade edildi.

Görüşmede medya özgürlüğü vurgusu yapan Kılıçdaroğlu’nun, medya üzerindeki baskıların kaldırılması gerekliğinin darbe girişimiyle bir kez daha ortaya çıktığını söyleyerek, 6 yılın ardından TRT’ye konuk olabildiğini anımsattığı da kaydedildi.

LİYAKAT VURGUSU
Görüşmede devlette liyakat vurgusu yapan Kılıçdaroğlu’nun, “İşin ehline verilmesi, bundan sonraki süreçte bakanlıklardaki benzer cemaat yapılanmalarına izin verilmemesi” gerektiğini söylediği belirtildi.

CHP liderinin ayrıca, iktidarın özeleştiri yapması gerekliliği konusuna da dikkat çektiği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nun Balyoz, Ergenekon ve Askeri Casusluk gibi davalarda mağdur edilen askeri personelin itibarının iade edilmesi ve görevlerine geri dönebilmelerine yönelik yasal düzenleme yapılmasını önerdiği de belirtildi.

“HDP DE OLMALIYDI”
Kılıçdaroğlu’nun zirveye HDP’nin davet edilmemesi konusundaki rahatsızlığını ileterek, 15 Temmuz gecesinin ardından ortak bildiriye imza atmış bir parti olarak HDP’nin de bu sürecin içerisinde olması gerektiğini aktardığı belirtildi.
Görüşmede, liderlerin darbe girişimi gecesi yaşananları anlattıkları da ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer liderlerden, bu ve buna benzer diyalogların sürdürülmesi gerektiğine yönelik bir vurgu yapıldığı kaydedildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×