Kılıçdaroğlu: İtiraz etmezsek sivil darbe olur
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  haber kanallarının genel yayın yönetmenleri ve haber koordinatörleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

2,5 saat süren toplantının ardından Kılıçdaroğlu kısa bir açıklama da yaptı.

Kılıçdaroğlu "15 Temmuz darbesinin sivil ayağına" ilişkin bir soru üzerine "Darbe dönemi siyasi görevlendirme içeren bir kitap olduğu söyleniyor. Sözde Cuhurbaşkanı ve başbakanın isimlerinin olduğu söyleniyor" karşılığını verdi.

Ancak Kılıçdaroğlu kitapçıkla net bilgi sahibi olmadığını ekledi. 

Kılıçdaroğlu "Yenikapı ruhu bitiyor mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Benim o süreçten beklentim farklıydı. Karşılaştığımız yaklaşım siz dediğimizi yapın oldu. Oyunu bozan taraf ben olup olmayacağım gibi bir tarzım yok. Demokrasi talebim var. Birliktelik sürsün evet, ama eleştirilerim sürecek. Yenikapı ruhu bu değil. Eğer biz itiraz etmezsek sivil darbe olur. Özel bir zamandan geçiyoruz ama bu istismar ediliyor."

"OHAL" sorusuna ilişkin "OHAL'in uzatılmasına karşıyız" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Gazetecilerin tutuklanması" ile ilgili "Yargılanmasına karşı değilim ama tutuklanmasını doğru bulmuyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun yaptıkları açıklamalarından bazıları şöyle:

* 15 Temmuz sonrası oluşan yapıyı ben bozmadım.

* OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.

* Kanun hükmünde kararnamelere prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez. Hem Başbakan'a hem Cumhurbaşkanı'na bu kaygılarımı ilettim.

YENİKAPI'DAN ANLADIĞIMIZ BU DEĞİL
* Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı.

Yargıçların Erdoğan'ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.

TÜRKİYE BU ATMOSFERDEN ÇIKMALI
* Bu sürece yönelik bazı kırılma noktaları var. Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adalet gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.

TUTUKSUZ YARGILANMALILAR
* Gazetecilerin sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.

İKTİDAR PARTİSİ KABUL ETMEDİ
* Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var. Bunu da biz Batı'ya anlatamayız. İnsan Hakları Komisyonu'nun bu konuda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi.
* TSK kahramanca mücadele yürütüyor.
* TBMM'de yıkılan yerler bir an önce yapılanmalı.
* AKP, CHP ve MHP'nin biraraya gelmesi önemli ama burada HDP'nin de olması lazım.

TOPLANTININ ARDINDAN AÇIKLAMA
Toplantı ardından kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, açıklamalarda bulundu.
Verimli bir toplantı gerçekleştiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "CHP'nin son olaylara bakışı, perde arkası olayları samimi bir ortamda görüştük. Bugün yeni şehitlerimiz var üzgünüz. Allah rahmet eylesin diyoruz. Umarız bu son olsun. Her seferinde söylüyoruz ama maalesef terör henüz önlenmedi. Yakın bir gelecekte de önlenmeyecek gibi görünüyor. Tek dileğimiz hükümetin kararlılıkla bu konuda mücadele etmesi. Terörün sonlanması için bize düşen bir görev varsa yapmaya hazırız. Bu konuda bir yasa çıkarılması gerekiyorsa destek veriyoruz, anayasa değişikliği dediler destek verdik. Yeter ki terörü bitirin ve bu ülkede analar ağlamasın dedik. Maalesef yine acı tablo ile karşı karşıyayız. Umarız bunların tamamı sona ermiş olur" ifadelerini kullandı.

Son dakika haberleri… Kılıçdaroğlu-medya buluşması
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×