Küba Devrimi’nin önderi Fidel Castro yaşamını yitirdi! Comandante Fidel

Soğuk Savaş’ın en sert yıllarında Küba Devrimi’ne öncülük eden, halkını ABD’nin arka bahçesi olmaktan kurtaran, ABD destekli Domuzlar Körfezi Çıkarması’ndan başlayarak on yıllar boyunca her türlü saldırıyı ve 638 suikast girişimini püskürten, Sovyetler Birliği’nin dağılmasına karşın sosyalizm idealinden bir an bile vazgeçmeyen, ömrünün son yıllarını ise Latin Amerika halklarının mücadele birliğini sağlamaya adayan Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Castro’nun ölüm haberi Küba devlet televizyonundan duyuruldu. Devlet başkanı olan kardeşi Raul Castro da Fidel’in cesedinin vasiyetine uygun bir biçimde yakılacağını açıkladı. Cenaze törenine ilişkinse henüz bir açıklama yapılmadı.

Fidel, Küba Komünist Partisi’nin Nisan 2016’daki 5. Kongresi’nde konuşmuş, “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz” demişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×