Lavrov'dan ölen Türk askerlerine ilişkin açıklama: Rusya ve Suriye’nin ilgisi yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Antalya'nın Alanya ilçesinde bir araya geldi. Suriye'de Türk askerlerinin uçak bombardımanı saldırısına uğramasından sonra dışişleri bakanları arasında ilk kez yüz yüze temas gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Lavrov, kendisine sorulan Türk askerine yapılan hava saldırısıyla ilgili olarak "Bizim Rusya olarak bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Ne Rusya ne Suriye tarafından yapılmış bir saldırıdır." dedi.

İki bakan basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin soruları ve Lavrov'un yanıtları şöyle: 

— Bence çok güzel bir görüşme oldu. Ciddi bölgesel konular var özellikle Suriye konusunda hemfikiriz. Bu ülkede ve bölgede acilen kanın durması lazım. Ayrıca insani yardımın da sürekliliğini sağlamamız lazım. Bu konuda işbirliğimiz devam edecektir.

— Ayrıca diğer ülke ve bölgelerde de neler olup bittiğini konuştuk. Libya, Irak konusunda tutumumuz aynı. Bu diyaloğa devam etmemiz lazım.

— Kafkaslar ve Karadeniz bölgelerindeki ikili ilişkilerimiz de ele alındı. AGİT çerçevesinde Ukrayna Rusya arasındaki anlaşmazlık konusunda da sayın meslektaşım destek vereceğini söyledi.

— Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olmasında hemfikiriz. Putin ve Erdoğan siyasi iradelerini ortaya koydular ve biz de bu çerçevede normalleşmeye ivme vereceğiz.

— Dış ticaret hacmimiz düşüyor, Düzeltmemiz lazım. Yaptırımların sürekli bir şekilde ortadan kaldırılması konusunda hemfikir olduğumuzu konuştuk. Biz Rusya taradı olarak Türk akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik.

— Turizm konusunda çalışmalar devam edecek hız kazanacak eminiz.

— Güvenlik konusunda da daha önceki tavsiyelerimiz göz önünde bulundurulacak umuyoruz. Turizmin genişlemesini umuyoruz. Vize konusunu da görüştük ele aldık. Genel olarak olumlu bir görüşme oldu.

— TSK havadan bir saldırıya maruz kalmış. Şu anda ortak bir görüş var. Bizim Rusya olarak bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Ne Rusya ne Suriye tarafından yapılmış bir saldırıdır. Böyle olayların bir daha olmamasını istiyoruz. Bunu hem ABD’yle hem de diğer ilgililerle görüşmemiz zaruri.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×