Madde 80’e karşı eşzamanlı eylem: Bu çılgınlıktan derhal vazgeçilmelidir
 Yaşam savunucuları ülke genelinde 106 kent, doğa ve hayvan hakları örgütünün çağrısıyla  22 Ekim’de 8 ilde eş zamanlı olarak Madde 80’in iptal edilmesi talebiyle eylem yaptı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bartın, Rize, Ordu, Sinop’ta eş zamanlı olarak açıklama yapan yaşam savunucuları eylem yapamadıkları yerlerden de #Madde80iİstemiyoruz etiketiyle mesaj yolladı.

İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda, Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde, Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda, İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, Rize’de Çamlıhemşin Makhevis Köprüsü’nde, Sinop’ta Halk Eğitim Merkezi’nde, Bartın Amasra’da Kültür Park’ta, Ordu’da Tahıl Pazarı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları tüm illerde aynı açıklamayı okudu.

“Doğal varlıklar bir meta haline getiriliyor”
Yıllardır, HES’lere termik santrallere, nükleer santrallere, yaşamı yok eden tüm politikalara, tüm rant projelerine karşı direnen yaşam savunucuları Madde 80 ile hükümete ve hükümet eliyle de sermayeye verilen sınırsız talan yetkisine dikkat çekti. Hem hukuksal hem de fiili olarak verdikleri mücadelede bugün Madde 80 ile hukuki kısmının ortadan kalktığını ifade etti.


Yaşam savunucuları bugüne kadar halkın kararlı mücadelesi karşısında yandaş bilirkişi raporları, taraflı mahkeme heyetleri, hiç bitmeyen ÇED süreçleri gibi usulsüzlüklere başvuran iktidar ve sermayenin bu madde ile tüm doğal varlıkları bir meta haline getirildiğini ifade etti.


Talanın adı stratejik yatırım

İktidarın talan projelerine “stratejik yatırım” diyerek dokunulmazlık sağlayacağını vurgulayan yaşam savunucuları, Türkiye’nin derelerinin, kıyılarının, denizlerinin, ormanlarının, ovalarının, yaylalarının, kültür miraslarının Bakanlar Kurulu’nun keyfine ve her şeye para gözüyle bakanların insafına terk edildiğini belirtti.

Madde 80 ile ekosistemine de  zarar verileceğini zorunlu göçe tâbii tutulan yaban hayvanlarına verilen tüm zararlar, hem kırda hem kentte telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaratacağı hatırlatıldı. Bu madde ile kentsel dönüşüm kılıfı altındaki kent yağmasının da hızlanacağına vurgu yapan yaşam savunucuları parklardan deprem toplanma alanlarına, sahillerden kültürel ve tarihî eserlere, kamusal varlıkların tamamının kolaylıkla ranta açılacağını da vurguladı.

“AYM’den geçse de dönse de yaşamı savunmaya devam edeceğiz”
Yasa maddesinin önümüzdeki hafta Anayasa Mahkemesi’ne götürüleceğini açıklayan yaşam savunucuları, AYM’yi üzerine düşen görevi yerine getirmeye çağırdı.
“Anayasa Mahkemesi’nin göstereceği tavır Türkiye’de hukukun geldiği noktayı bize teyit edecek” diyen yaşam savunucuları Madde 80 AYM’den geçse de dönse de kentleri, doğayı ve yarınları hiçe sayan iktidar, bürokrat ve şirketlere karşı mücadeleye devam edeceklerini ilan etti, Madde 80’in iptal edilmesini istedi.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×