Meclis Başkanlığı'ndan Demirtaş'a yanıt

 HDP tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yanıtlaması üzere, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a gönderdiği soru önergesine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yanıt verdi.

GazeteDuvar’daki habere göre, Demirtaş’ın el yazısıyla hazırladığı soru önergesi HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel tarafından 23 Kasım’da Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

‘Yanıt iki hafta sonra geldi’

Demirtaş hazırladığı önergede, Meclis’in tutuklu milletvekilleriyle ilgili ne yaptığını, tecrit uygulamasına karşı girişimde bulunup bulunmadığını, halen milletvekili olmalarına rağmen neden yasama faaliyetlerine katılmalarının engellendiğini, Meclis’in bu süreçte sessiz kalmasının parlamenter demokratik siyaseti hiçleştirdiğini düşünüp düşünmediklerini sordu.

Soru önergesi 7 Aralık’ta Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından yanıtlandı.

Verile cevapta, dokunulmazlık kararının çıkmasının ardından Demirtaş’ın Meclis’te bulunan 77 dosyasının ilgili makamlara gönderildiği ve Demirtaş’ın da ‘suç işlemeye tahrik ve terör örgütüne üye olma’ suçlarından tutuklandığı hatırlatıldı.

‘Yargıya müdahale edilemez’

Cevapta şunlar söylendi: “Sayın Selahattin Demirtaş’ın, hakkında açılmış ceza davalarında tutuklu yargılanması yargı erkine ait bir yetkidir. TBMM Başkanlığı olarak beyanlarımızda; hukuk devletinin, adaletin, demokrasinin yanında olduğumuzu müteaddit defalar dile getirmekteyiz ve getirmeye devam edeceğiz. Anayasa’daki kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü prensipleri karşısında, Başkanlığımızın yargının bu yetkisini kullanmasına karşı bir tasarrufta bulunmayacağı malumunuzdur. Anayasa’nın 138. Maddesinin ikinci fıkrası hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceğini, genelge gönderemeyeceğini, tavsiye ve telkinde bulunamayacağını hükme bağlamıştır.”

Meclis Başkanı adına gönderilen cevapta, milletvekillerini hukukun üstünlüğü, hukuk devletini, Anayasa’yı, yasaları kabul ederek, demokrasiyi tam manası ile özümsemesi gerektiği ve tek bayrak, tek vatan, tek millet bilinciyle Türkiye’yi daha ileri noktalara ulaştırma gayreti içinde olması gerektiği belirtildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×