Meral Danış Beştaş: Başsavcılık 15 milyon insana terörist demiştir
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "terörist" ifadesini kullandığı belgeye ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuştu.

Beştaş, "Eş Genel Başkanlarımız, TBMM üyeleri cezaevlerinde rehin tutulmaya devam ediliyor. Bu, Meclis'in eksik olmasıdır, meşruiyetinin tartışılır olmasıdır" diye beklirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Kandıra Hapishanesi'nde, Selahattin Demirtaş'ın da Edirne Hapishanesi'nde tek kişilik hücrede tutulduğunu kaydeden Beştaş, avukatlarıyla dahi görüştürülmediğini vurguladı.

Beştaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "terörist" ifadesini kullandığı belgeyi göstererek "Burada ne yazıyor biliyor musunuz? '29779 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan ve hâlen yürürlükte bulunan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 6/4 maddesi uyarınca şüphelinin -yani Demirtaş'ın- avukatlarıyla görüşmesi sırasında toplum ve ceza infaz kurumunun güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi, terör örgütü veya diğer suç örgütlerinin yönlendirilmesi, bunlara emir ve talimat verilmesi, yorumlarıyla gizli, açık ya da şifreli mesajlar iletilmesi ihtimalinin bulunduğu kanaatine varıldığından görüşmelerinin teknik cihazla, sesli veya görüntülü olarak kaydedilmesine, tutukluyla avukatının yaptığı görüşmeleri izlemek amacıyla görevlinin hazır bulundurulmasına, tutuklunun avukatına veya avukatın tutukluya verdiği belge veya belge örneklerine dosyalar ve arasındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara el konulmasına…' karar verilmiş" dedi.

Demirtaş'a terörist demenin Türkiye'de asgari 15 milyon insana terörist demek anlamına geldiğinin altını çizen Beştaş, "Kendisine terörist yaftası yapıştıranların ağababalarıdır terörist. Sayın Demirtaş'a hiç kimse terörist nitelemesi yapamaz, yaptırmayız, bu hadsizliğe asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Demirtaş'ın HDP Grup Toplantısı'na yolladığı ve sansürlenen mesajını kürsüde gösteren Beştaş, şöyle konuştu: "Şu da ileride torunlarımızın, çocuklarımızın utanç duyacağı, başlarını kaldıramayacakları bir resimdir: Bu, Sayın Demirtaş'ın grup toplantısında okunmak üzere avukatlara verdiği ve idare tarafından el konulan konuşma metnidir değerli arkadaşlar. Bu çarpılar, sansürlenen bölümlerdir. Bu sansür hiç kimsenin haddine değildir. Bu çarpı barışa vurulmuştur. Bu çarpı demokrasiye vurulmuştur. Bu çarpı eşit ve özgür yaşam iradesine ve utkusuna vurulmuştur. Bu çarpı hukuka vurulmuştur. Bu çarpı, Türkiye'nin aydınlık geleceğine vurulmuştur. Gelin, bu çarpıları silmek için hep birlikte mücadele edelim. İki genel başkanın yazılarının gruplarına iletilmemesi, sansürlenmesi kelimenin tam anlamıyla bir fecaattir. Biz bununla mücadele etmek zorundayız. Bu görev sadece bizim değildir, bu görev hepimizindir."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×