Mersin’de gözaltına alınan 9 kişinin hayati tehlikesi var: İşkence yapılıyor
Mersin İl Emniyet Müdürlüğünde 14 gündür gözaltında tutulan ve işkence gördükleri fotoğraflarla belgelenen aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyeleri ile Halklar Derneği üyelerinin bulunduğu 10 kişinin aileleri yaşananlara tepki gösterdi.

Dihaber’in aktardığına göre gözaltında tutulan PSAKD üyesi ve yüzde 80 engelli Haydar Yıldırım’ın eşi Zeynep Yıldırım, eşi ve arkadaşlarının gözaltına alındıkları günden bu yana açlık grevinde olduklarını söyledi. Hastaneye getirilip götürüldükleri sırada darp edildiklerini de gördüklerini belirten Yıldırım, “İçerdeki işkencenin yoğunluğundan dolayı 4 gündür de su almıyorlar. Öncesinde de açlık grevi sırasında şeker ve tuz vermemişlerdi. Onun için mücadele ediyorduk. Avukatlarla zorluyorduk. Savcıyı zorluyorduk ancak hiçbir talebimize şu ana kadar olumlu bir cevap alamadık. Su almıyor olmaları vücutta farklı tahribatlara sebebiyet verebilir. Onun için de bir an önce durumlarının düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘10 kişi 10 saniyede tedavi edildi’
Gözaltındakilerin hayatlarından endişe duyduklarını belirten Yıldırım, yüzde 80 engelli eşi Haydar Yıldırım’ı hastaneye getirilirken gördüğünde eşinin ayakta duracak halinin olmadığını ifade etti. Yıldırım, hastaneye son getirdiklerinde eşi ve arkadaşlarının araçların kapısı önünde darp edildiğini dile getirdi. Kendilerinin hastane önünde her gün beklediğini ve gözaltındakilerin bu nedenle her gün başka bir hastaneye götürüldüğünü kaydeden Yıldırım, en son gördüklerini şöyle aktardı: “Araç hastanenin önüne geldi. Ancak kimseyi indirmediler. Doktor geldi ve araca binmesi ile inmesi arasında 10 saniye geçti. Daha sonra alıp götürdüler. 10 kişiyi 10 saniyede tedavi ettirdiler. 10 saniyede neyin tedavisini yaptılar. Bu işkencedir. Adalet Bakanı istediği kadar işkence olmadığını söylesin. Olacaklardan polisinden savcısına hepsi sorumlu. Biz hastane önünde, adliye önünde bekleyişimizi sürdüreceğiz. Onlar orada ölecekse biz de burada öleceğiz.”

‘Ölümler yaşanabilir’
Yıldırım, Seval Arıcı’nın durumunun da ciddiyetini koruduğunu ve kanamasının devam ettiğini ifade etti. Arıcı’nın açlık grevinde olduğunu ve bu haliyle darp edilmeye devam ettiğini belirten Yıldırım, Arıcı’yı en son gördüklerinde ayakta duramadığını ifade ederken, bir an önce çözüm olmaması durumunda ölümler yaşanacağını vurguladı.

‘5 dakika oturması sakıncalı’
Gözaltındakilerden Dilan İzra’nın yakını Cengiz İzra da, Dilan’ın bir ay kadar önce belindeki kırıktan dolayı ameliyat olduğunu, belindeki çelik korseyle durabildiğini ve doktor raporuyla 5 dakikadan fazla oturmasının sakıncalı olduğunu ifade etti. Ancak Dilan’ın 14 gündür gözaltında tutulduğunu belirten İzra, yapılan uygulamanın insani ve hukuki olmadığını belirtti. Gözaltındakilerin serbest bırakılmalarını istediklerini belirten İzra, gözaltına alınanların hepsine nasıl işkence yapıldığını kendilerinin hastane önünde gördüğü gibi ortaya çıkan fotoğraflarla da durumun sabit olduğunu söyledi. Gözaltındakilerin bir an önce savcılığa çıkarılıp serbest bırakılmalarını ve tedavilerinin yapılmasını istediğini belirten İzra, aksi takdirde her gün savcılığın kapısını aşındıracaklarını ve “rahatsızlık” vermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×