Münbiç, IŞİD çetelerinden temizlendi
YPG/YPJ güçleri öncülüğündeki QSD ve Münbiç Askeri Meclisi’nin, uluslararası koalisyonun hava desteğiyle 1 Haziran’da başlattığı operasyonların 73. gününde Suriye’nin Halep iline bağlı Münbiç kasabası, IŞİD çetelerinden temizlendi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, iki aşama şeklinde gerçekleştirilen operasyonun birinci aşamasında kente bağlı köy, mezra ve kırsal alan özgürleştirilirken; ikinci aşamada ise kuşatmaya alınan kent merkezi şiddetli çatışmaların ardından kontrol altına alındı. Kenti dört koldan kuşatan Münbiç Askeri Meclisi sokak sokak ilerleyerek bir yandan sivilleri tahliye etti, diğer yandan ise kenti çetelerden temizledi. Son olarak Güvenlik Kavşağı’nın kontrol altına alınmasıyla El Sirib Mahallesi’nde dar bir alanda çembere alınan çeteler ile Münbiç Askeri Meclisi arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından kentin tamamı özgürleştirildi.
15

200 köy ve kasaba özgürleştirildi
Dört kol halinde devam eden operasyonda kentin kuzeyi ile güneyinden ilerleyen Münbiç Askeri Meclisi, kısa sürede 200’ü aşkın köy ve mezrayı temizledikten sonra Münbiç ile Bab yolu üzerinde bulunan Arima kasabasının doğusunda birleşerek, kenti tümden kuşatmaya aldı. Operasyon süresince 2 binin üzerinde IŞİD militanı öldürüldü.

a44a820697d461abffd1
170 bini aşkın sivil kurtarıldı

Kent merkezinin kuşatmaya alınmasından sonra çetelerin kentteki sivilleri rehin alarak canlı kalkan olarak kullanması üzerine Münbiç Askeri Meclisi, sivillerin can güvenliği için operasyonun hızını kontrollü bir şekilde düşürdü ve oluşturulan uzman birliklerle sivillerin tahliye edilmesini sağladı. Operasyonun başından beri 170 bini aşkın sivilin kurtarıldığı belirtilirken, özellikle Ebû Qelqel beldesine tahliye edilen sivillerin yaşamsal ihtiyaçları da yine Münbiç Askeri Meclisi tarafından karşılandı.

Operasyonun birinci aşamasını oluşturan Münbiç köylerinin özgürleştirilmesi operasyonunda çetelerin bomba yüklü 20 araçla yaptığı saldırı girişimi ise boşa çıkarıldı. Ayrıca çetelere ait 4 silah deposu, mayın imal edilen 3 imalathane de savaşçıların eline geçti. Operasyonun bir aylık birinci aşamasında Karakozak Köprüsü’nden Bab kenti sınırlarına kadar olan alanda bin 200 kilometrekarelik alan özgürleştirildi.

Operasyonun ikinci aşaması: Kent merkezi

Haziran ayının sonunda başlayan operasyonun ikinci aşamasında ise IŞİD çeteleri kırsal alanların tümünü kaybetmesi üzerine kent merkezinde çok sayıda ev, işyeri, apartman, yol, cadde, sokak, meydan ve stratejik noktayı mayın ve patlayıcılarla tuzaklayarak Münbiç Askeri Meclisi’nin ilerleyişini durdurmaya çalıştı. Ayrıca on binlerce sivil kent merkezinde rehin alınarak canlı kalkan olarak kullanıldı.

Sivillerin esir alınması Münbiç Askeri Meclisi’nin ilerleyişini yavaşlatsa da oluşturulan uzman birlikler kentteki sivilleri kurtarmak için nokta operasyonlarla koridorlar açmaya başladı. Münbiç Askeri Meclisi’nin koordinesinde oluşturulan uzman birlik, sivillerin kurtarılacağı güzergahlardaki mayınları temizleyip çetelerin keskin nişancılarını etkisiz hale getirdikten sonra siviller bu koridorlardan güvenli alanlara tahliye edildi. Uzman birlikler kent merkezinde 170 binin üzerinde sivili bu yolla güvenli bölgelere ulaştırdı.

Operasyon boyunca 2 binin üzerinde çeteci öldürülürken; 700’ü aşkın çetecinin cenazesi ise Münbiç Askeri Meclisi’nin eline geçti.

ANHA’nın Münbiç Askeri Meclisi kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre kent merkezinde 3 binin üzerinde mayın ve el yapımı patlayıcı ise etkisiz hale getirildi. Operasyon boyunca 280 Münbiç Askeri Meclisi mensubunun yaşamını yitirdiği tahmin edilirken, ilerleyen saatlerde operasyonun bilançosuna ilişkin resmi açıklama yapılması bekleniyor.

Ve Münbiç özgürleşti

Hem Münbiç’in köy ve mezralarının özgürleştirilmesi aşamasında hem de kent merkezinin özgürleştirilmesi aşamasında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona bağlı savaş uçakları destek verdi. Operasyonun 73’üncü gününde El Sirrib Mahallesi’nde yaşanan çatışmalarla kent tümden çetelerden arındırılmış oldu. Kentteki mayın temizleme ve arama-tarama faaliyetleri ise sürüyor.

Sendika.Org, ANHA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×