Nasuh Mahruki'ye tutuklama talebi
 Bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan AKUT kurucusu ve Nasuh Mahruki tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da Mahruki'nin tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesini açıklama yaparak sert bir dille eleştirdi.

Sözcü’nün haberine göre; Nasuh Mahruki hakkında geçen günlerde Kanal A televizyonunda katıldığı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan anlaşmasına yönelik sözlerinin değerlendirildiği” programda sarf ettiği sözler yüzünden açılan soruşturma kapsamında savcılık Mahkuriki’yi ‘tutuklanması istemiyle’ mahkemeye sevk etti.

SORUŞTURMA LOZAN’A İLİŞKİN SÖZLERİ İÇİN
Mahruki, Kanal A’da yayımlanan A Politik programında İmkander Başkanı Murat Özer’le tartışmaya girmiş ve “devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak” demişti.

ŞİKAYETÇİ ERDOĞAN
Mahruki hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘şikayetçi’ olduğu öğrenildi.

FEYZİOĞLU’NDAN NASUH MAHRUKİ AÇIKLAMASI
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AKUT kurucusu ve Sözcü yazarı Nasuh Mahruki’nin tutuklamaya sevk edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. “Nasuh Mahruki’nin Cumhurbaşkanını tehditten tutuklamaya sevkedildiğini öğrendim. İddia konusu televizyon programını izlemiştim. Mahruki’nin söylediği, hiçbir makam kimseye mülk değildir, birgün devleti yönetenler değişir, bugün suç işleyenler o gün yargılanır.” diyen Feyzioğlu “Bu bir düşünce açıklamasıdır. Eleştiri hakkının kullanılmasıdır. Demokrasinin özü, bugün yönetenlerin zaten yarın değişeceğinin kabul edilmesidir. ‘Bir gün devir degişecek’ denmesinin tehdit olarak yorumlanması son derece yanlıştır. Kişilerin yargılanıp yargılanmayacağına da zaten bağımsız ve tarafsız olmasını beklediğimiz savcılar karar verir. Tutuklama talebi üzerine Türk yargısının bu hususları dikkate alarak karar vereceğine inanmak istiyorum. Konuyla ilgili İstanbul Barosu Başkanı Sayın Durakoğlu’nu bilgilendirdim. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi yetkilileri de şu an bu konu ile ilgileniyorlar. Ben de en yakından takip ediyorum” diye konuştu.

MAHRUKİ’DEN İLK AÇIKLAMA
Nasuh Mahruki Twitter’dan yaptığı açıklamada, savcıya yargının normalleşeceğini kastettiğini ancak savcının yine de tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk ettiğini açıkladı.
İşte Mahruki’nin twitter’dan yaptığı açıklama:
nasuh-mahruki-tweet

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×