O koordinatları veren bulunsun
Üç askerin şehit olduğu çok sayıda askerin yaralandığı El Bab'daki bombardıman sonrası Genelkurmay hızla açıklama yapmış ve "kazaen" olduğunu duyurmuştu. 
Genelkurmay'ın daha hiçbir soruşturma yürütmeden saatler içinde olayın kaza olduğunu duyurması dikkat çekmişti. 
Ancak Rusya'nın bugün yaptığı resmi açıklama doğruysa olay bir kaza değil, ölümle sonuçlanan ve sorumlularının yargı önüne çıkartılmasını gerektiren görevi ihmal suçu. 
KOORDİNATLARI KİM VERDİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Danışmanı Dmitri Peskov olayla ilgili bugün aynen şu ifadeleri kullandı: "Bu olayın sebebi anlaşılır. Tartışmaya yol açacak bir durum yok. Maalesef, durum ortada. Askerlerimiz teröristlere karşı düzenledikleri operasyon sırasında Türk partnerlerimizin bize verdikleri koordinatlara göre hareket ediyorlardı. Bu koordinatlar içerisinde Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu. Bu yüzden böyle kazai bir olay meydana geldi" 
Rusya'nın resmi ağızdan verdiği bu bilgi ne TSK ne de Hükümet tarafından yalanlanmadı. Bu bilgi doğruysa, Türkiye'nin verdiği yanlış koordinatlar nedeniyle Türk askeri şehit oldu. 
Rusya’dan önemli açıklama: Koordinatlar Türkiye tarafından verildi, Türk askeri orada olmamalıydı
BULUNUP YARGILANMALILAR

Bu durumda Türk askerlerinin şehit olmalarına ve ağır biçimde yaralanmalarına neden olan "yanlış koordinatları veren/verenler"in derhal bulunup "görevi ihmal" "kamu görevlisinin görevini yaparken ölümüne neden olma", "ölüme sebebiyet verme" "yaralama" suçlarından yargılanmaları gerekiyor. 
AYNISI OLMASIN
Bilindiği gibi MİT'in Türk Hava Kuvvetleri'ne ait keşif uçağına verdiği yanlış koordinatlar nedeniyle TSK'ya ait savaş uçağı Suriye hava sahasını defalarca ihlal etmek zorunda kalmış ve uçak Suriye tarafından vurulmuştu. 22 Haziran 2012 tarihinde meydana gelen olayda Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4E Phantom keşif uçağı infilak ederek düşmüş ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy ve Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan şehit olmuştu. 
El Bab'da gerçekleşen son olayda koordinat bilgilerinin MİT mi yoksa TSK tarafından mı verildiği henüz net değil.    
aktifhaber.com 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×