O okulda abluka! 100 çocuğa cinsel istismarı gizlediler
Haymana’daki bir lisede yüze yakın öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan okul müdürü S.K. serbest bırakılırken, savcılık tarafından dosyaya gizlilik kararı getirildi.
Ankara’nın Haymana ilçesindeki Nuri Bektaş Anadolu Lisesi'de yaklaşık yüz erkek öğrenciye okulun pansiyonunda cinsel taciz ve istismarda bulunan okul müdürü S.K.’nin serbest bırakılmasına yönelik tepkiler sürerken, savcılık da soruşturma dosyasıyla ilgili gizlilik kararı verdi. Öğrencilerle velilerin Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yaptığı şikâyetler sonucu hakkında soruşturma başlatılan okul müdürü S.K., önceki gün serbest bırakılmıştı.
Öğrencilerle velilerinin BİMER’e şikayetiyle ortaya çıkan skandalın ardından açığa alınan okul müdürü S.K. hakkında hafta başında gözaltı talimatı verilmişti. S.K. savcılık sorgusunun ardından önceki gün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Hukuk ihlalidir, kabul edilemez

Okul müdürünün serbest bırakılmasına tepki yağdı. Bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Ankara Barosu’ndan Avukat Hasan Doğan, “Mahkeme, müdürü tutuklamayarak kamuoyunun adalet beklentisini karşılayamamıştır. Bu tür olayların cezası adil bir yargılamayla caydırıcı şekilde verilmeli” dedi.
Sanığın tutuklanmamış olması büyük bir infial yarattı diyen Av. Doğan, “Yüzlerce öğrencinin cinsel istismara ve cinsel tacize maruz kaldığı iddiası varken ve sanık bir okul müdürüyken serbest bırakılması anlaşılır gibi değil. Müdür S.K.’nin İlçe Milli Eğitim Müdürü’yle bir yakınlığı olduğu iddia ediliyor. Bu da korunuyormuş algısı yaratıyor. Bu kadar çok öğrenci şikâyet ediyorsa olay gerçektir. Bu tarz vakalarda bir kişinin dahi mağduriyeti varsa, tutuklama kararı çıkar. Bu davada tutuklama kararı verilmemiş olması tam anlamıyla hukuk ihlalidir” şeklinde konuştu.
Davanın gidişatını olumsuz etkiler
Müdürün serbest bırakılmasıyla davanın gidişatının olumsuz yönde etkileneceğini aktaran Av. Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Delillerin karartılmaması, çocukların ve ailelerin tehdit altında kalmaması açısından sanığın tutuklanması önemliydi. Toplum bu durumdan rahatsızlık duymuştur. Ankara Barosu olarak bu dosyanın takipçisi olacağız.”
***
Protesto eden liseliler gözaltına alındı
Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nde 100’e yakın öğrencinin istismara uğradığı iddialarının ardından yaşananlara tepki gösteren Devrimci Liseliler üyesi (DEVLİS) iki öğrenci, okul duvarına pankart astıkları gerekçesi ile gözaltına alındı. Söz konusu skandala tepki göstermek için lisenin duvarına “Bilim yoksa eğitim de yok dedik! Tacizin, tecavüzün meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz” yazılı pankart asan liseliler, lisenin kapısını da zincirledi. Yaşananların ardından iki öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltındaki arkadaşları ile görüştürülmeyen liseliler, “Okullarımızı, yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Haymana da yaşanan tacize karşı yaşam alanlarımızı savunanları gözaltına almanız, bu cinsel istismarı meşrulaştıramaz” açıklamasında bulundu. 
Ankara’nın Haymana ilçesinde Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’nde erkek öğrencilere yönelik okul pansiyonunda cinsel istismara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan okul müdürü S.K., serbest bırakılırken, skandalın yankıları devam ediyor. Söz konusu okuldaki öğrencilerin dihaber’e verdiği bilgilere göre, şu anda 400’e yakın öğrenci okulda tutuluyor. Okula kendilerini “müfettiş” olarak tanıtan kişilerin geldiğini ve öğrencilerle görüştüğü öğrenildi. 
'Dışarıya çıkartılmıyoruz'
dihaber’e konuşan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir öğrenci, okul müdürü S.K.'nin cinsel istismarına bizzat şahit olduğunu belirtti. Aynı öğrenci, şu anda okulda yaşananlara dair şunları aktardı: “Olayın soruşturulması için gelen müfettişler ile okul yönetimi bilinçli olarak olayın üzerini kapatmaya çalışıyor. Şu anda 400’e yakın öğrenci okula kapatılmış halde. Dışarıya çıkartılmıyoruz. Okulun önüne gelen gazetecilere doğruyu anlatmamızı engellemek için bizi okula kapattılar.”
‘Öğrencilerin yüzde 80’i okul müdürünün tacizine maruz kaldı
Öğrenci, şahit olduğu istismarı ise şöyle anlattı: “Okuldaki öğrencilerin yüzde 80’i okul müdürünün tacizine maruz kaldı. Bende bunlara şahit oldum. Ben sabah namazına kalktığım bir günde baktım müdür içeriye doğru geliyor. Bende hemen yatağıma girip uyuyor numarası yaptım. Müdürün yavaş yavaş yanımda uyuyan bir arkadaşımı taciz ettiğini gördüm. Zaten bu pansiyondaki tüm öğrenciler de biliyor bunu. Çünkü bazen uyandığımızda söz konusu müdürün arkadaşlarımızdan herhangi birine istismarda bulunduğuna tanık oluyorduk." 
fadesini değiştirmek için savcılığa gitti.'
Olayın duyulması ardından ifade veren öğrencilere baskı yapıldığını da aktaran aynı öğrenci, “Okul müdürünün tacizine maruz kalan bir arkadaşımız bu gün ifadesini değiştirmek için savcılığa gitti. Aile baskısı olduğunu söyledi” şeklinde konuştu. 
Müdürün arkasında kim var
Okul Müdürü S.K.'nın Edirne'de de taciz olaylarına karıştdığı ve soruşturma geçirdiği ortaya çıkmıştı. Ancak bu soruşturmaya rağmen Haymana'ya okul müdürü olarak atandı. S.K.'nın iktidardan güçlü torpili olduğu belirtilirken bu torpil son skandalda da kendisini gösterdi. 100 öğrenciyi kapsayan ve şahitlerin, şikayetçilerin bulunduğu dosyada savcı S.K.'yı tututsuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.      
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×