Öcalan: Bu savaş kör bir savaştır, sorunu 6 ayda çözebiliriz
 Mehmet Öcalan, dün İmralı'da Abdullah Öcalan'la yaptığı görüşmenin içeriğini bugün Diyarbakır'da açlık grevinin sürdüğü DBP binasında açıkladı.

5 yıldır avukatlara, 23 aydır ise aile fertlerine Abdullah Öcalan'la görüş izni verilmiyordu. Dün aileye çıkan izin üzerine Mehmet Öcalan İmralı Adası'na giderek ağabeyi Abdullah Öcalan'la görüşmüştü. Mehmet Öcalan görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadan İstanbul'a dönmüştü.

Gemlik'ten İstanbul'a dönen Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla bir araya gelerek görüşmenin detaylarını paylaştı. Yapılan bu görüşmenin ardından Mehmet Öcalan ile Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Mazlum Dinç, bu sabah uçakla Diyarbakır'a hareket etmişti. Mehmet Öcalan ve Avukat Mazlum Dinç, Diyarbakır'da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu açlık grevi eylemcilerine görüşmenin içeriğini aktardı. Bu buluşmanın ardından ise Öcalan'ın mesajının kamuoyu ile paylaşıldı.

Mehmet Öcalan, Abullah Öcalan'ın "Çözüm tek taraflı olmaz, en büyük taraf devlet konu ne kadar siyasiyse o kadar da hukuksaldır" mesajı verdiğini söyledi.
Mehmet Öcalan "Ağabeyim Abdullah Öcalan, 'bizim projelerimiz vardır, o önceki süreci biz yok etmedik. 6 ayda bu sorunu çözeriz, bu kör bir savaştır. Artık bu kan, gözyaşı dursun, bunu basına açıklayabilirsin dedi."
Mehmet Öcalan "Ağabeyim Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu iyidir. Fiziksel olarak orada bir sorunu yoktur. Durumumuz eskisi gibi devam ediyor." şeklinde konuştu.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven: Açlık grevimizi sonlandırıyoruz, mücadeleye devam ediyoruz
DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Mehmet Öcalan'ın ardından konuştu. Leyla Güven, "Sayın Öcalan'dan haber aldık. Bugün burada bu açlık grevini sonlandırıyoruz." diyerek açlık grevini bitirdiklerini duyurdu.
Öcalan'ın selamını aldıklarını, sağlık durumunun iyi olduğunu ancak bunun tecridin yarın devam etmeyeceği anlamına gelmeyeceğini belirten Güven, "Bundan sonra da Öcalan'a yönelik tecridin kalkması için mücadelemiz devam edecek. Hergün meydanlara olacağız." dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×