OHAL Poyraz Ali’yi vurdu' Annesine ‘OHAL’ sürgünü
 Trabzon’da yaşarken, yasadışı gösterilere katılmak ve yayın çıkartmak gibi suçlamalarla hakkında arama kararı çıkarılan Zeynep Bakır, üç yıl önce Poyraz Ali’yi teşhis için hastaneye götürürken yolda yakalandı. Dönemin Erzurum özel yetkili mahkemesinde yargılanarak ‘terör örgütü’ üyeliğinden altı yıl hüküm giyen Zeynep Bakır, Samsun Cezaevi’ne gönderilirken Poyraz Ali, babası Emrah Bakır’ın yanında kalmaya başladı.
poyraz ali

Cezaevi koşulları oğlu için uygun olmadığından başka bir hapishaneye naklini isteyen Zeynep Bakır, önce Gebze’ye ardından Bakırköy Kadın Cezaevi’ne sevk edildi.
Zeynep Bakır burada oğlunu yanına aldı. Kısa bir süre sonra, Poyraz Ali’ye İstanbul Marmara Üniversitesi’nde yapılan muayenede ‘atipik otizm’ teşhisi (Otizm ya da Asperger sendromunun bazı özelliklerinin görünüp bazılarının görünmemesi durumunda konulan başlangıç seviyesindeki tanı) konuldu.
Zeynep ve Emrah Bakır’ın arkadaşları, otizm aktivistleri ve eski CHP milletvekili Melda Onur’un yoğun mücadelesi sonucunda, Poyraz Ali Bakırköy’de cezaevine yakın bir özel eğitim kurumunda bireysel eğitim almaya başladı. Cezaevi koşullarında bir otizmli çocuğun eğitimi ve bakımı için gereken şartlar oldukça zorlukla sağlandı.
Konuyla ilgili change.org sitesinde açılan imza kampanyasında, bugüne kadar 53 bini aşkın imza toplandı ve bu imzalar dönemin adalet bakanı Bekir Bozdağ’a teslim edildi. Ancak Bozdağ’ın söz verdiği biçimde Poyraz Ali’nin raporlu özel durumundan kaynaklanan ‘infaz erteleme’ gerçekleştirilmedi.

OHAL Poyraz Ali’yi vurdupoyraz ali1

Poyraz Ali süreç içinde eğitim tedavisine cevap verdi, konuşmaya başlayarak ilerledi. Özel eğitim süreci devam ettiği ve küçük yaştaki bir otizmli bireyin yoğun anne iletişimi gereksinimi nedeniyle cezaevinde annesiyle birlikte kapalı kalmaya devam etti. Ancak, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşananlar Bakır ailesini ve küçük Poyraz Ali’yi yeni bir bilinmezliğe sürükledi.

Darbe girişimi sonrasında OHAL kararıyla birlikte Bakırköy Cezaevi’nde uygulanan görüş yasağına tepki gösteren 35 kadın mahkum Silivri Cezaevi’ne sürgün edildi. O sürgün edilen kadınlar arasında Poyraz Ali’nin annesi Zeynep Bakır da bulunuyordu. Bakır ve beraberindeki kadın mahkumlar tek kişilik hücrelere konuldu.

Annesinin saçları yolundu, vücudunda morluklar oluştu

Silivri’de bulunan eşi Zeynep Bakır’la görüşen Emrah Bakır, son durumu Diken’e anlattı. Eşinin cezaevinde uygulanan görüş yasağına karşı yapılan eylemlere Poyraz Ali’nin durumu nedeniyle katılmayacağını yönetime belirttiğini söyleyen Bakır buna rağmen Adalet Bakanlığı’ndan gelen yazıyla bütün koğuşların zorla boşaltıldığını, eşinin de bu sırada derdest edilip hırpalanarak Silivri Cezaevi’ne sevk edildiğini kaydetti.
Bakır, sevk sırasında eşinin saçlarının yolunduğunu, yüzünde çizikler, vücudunda morluklar oluştuğunu belirterek, bu işlemler sırasında hep erkek gardiyanların olduğunu ve Silivri Cezaevi’ne getirildiğinde yine hareketsiz hale getirilerek tek kişilik hücrelere konulduğunu söyledi.

‘Poyraz Ali’nin durumu ne olacak?’

Adalet Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve sivil toplum örgütlerinin çabaları sonucunda Bakırköy Cezaevi’nde bir takım fiziki şartlarda düzenlemelerin olduğunu ve oğlu Poyraz Ali’nin özel bir rehabilitasyon merkezine gönderildiğini kaydeden baba Bakır, “Eşi Zeynep’in Silivri’ye sürgün edilmesiyle Poyraz Ali için oluşturulan bu şartların hepsi ortadan kaldırılmış oldu. Eşim de bu nedenle huzursuz ve ‘Poyraz Ali’nin durumu ne olacak?’ diye merak ediyor” dedi.
Yaşadıkları nedeniyle morallerinin bozulduğunu dile getiren Bakır, ellerindeki kısıtlı koşullarla oğlu Poyraz Ali için oluşturulan kısmi imkanların bu sevkle ortadan kalktığını ve önlerinde büyük bir belirsizlik olduğunu söyledi. Trabzon’da çalıştığını belirten baba Bakır, Poyraz Ali’yi yanına getirmek istediğini ancak eşi Zeynep’in Trabzon’da kadın mahkumların kaldığı cezaevinin bulunmaması nedeniyle bunun da zor olduğunu söyledi.

‘Banyo yasak, su dahi verilmedi’

Eşinin Siliviri Cezaevi’ndeki fiziki şartlarına ilişkin bilgi veren Bakır, şunları anlattı: “Dört günden beridir yıkanamıyor. Temiz kıyafet verilmemiş. Yeni gelen bir hükümlü için her şey yeni verilir ama onların kaldığı yataklar pislik içinde. Nevresim yok.  Çarşaf yok. Sabun veriyorlar ama havlu vermiyorlar. İlk gün su dahi alamamışlar. Bunları yönetime söylediğimizde ise bizi yalancı olmakla suçluyorlar.”
Muhatap bulamamaktan dert yakınan Bakır, işkenceyle darp edilerek Silivri Cezaevi’ne sürgün edilen eşinin şu an hiçbir ihtiyacının karşılanmadan öylece tek kişilik hücrede alıkoyulduğunu ifade etti.

‘Eşimi tutuklamaya sevk eden savcı bugün tutuklu’

Bugün eşini tutuklamaya sevk eden dönemin özel yetkili savcısı Osman Şanal’ın yürütülen cemaat operasyonu kapsamında tutuklandığını ve özel yetkili mahkemelerin kapatıldığını belirten Bakır, o dönem ‘vatansever’ oldukları belirtilen ancak bugün‘FETÖ’ operasyonu kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların tarafsız olmadıkları ve adil bir yargılama yapmadıkları yönündeki sözlerinde haklı çıktıklarını söyledi.
Bakır son olarak eşinin hukuki durumu konusunda kendilerine yardım edebilecek herkese çağrıda bulundu. Zeynep’in dostları daha önce kendilerine söz veren ancak bunları yerine getirmeyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenerek, bu konuda gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.
Kaynak : diken.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×