OHAL uzatılacak ama...
15 Temmuz darbe girişimi ardından, OHAL’in üçüncü bir kez daha uzatılacağı ancak bunun iki ayla sınırlı kalacağı konuşuluyor. OHAL’in süresi 18 Ocak’ta bitiyor. Hükümet bu kez OHAL’in iki ay uzatılmasını talep edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, OHAL’in uzatılma sinyalinin ardından, Hükümet bu kez OHAL’in üç ay yerine iki ay uzatılmasını talep edecek.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; 18 Ocak’ta OHAL’in süresi bitiyor. Hükümet OHAL’in yeniden uzatılma düşüncesini anayasa değişikliğine göre hesaplıyor. AK Parti’nin anayasa takvimine göre eğer anayasa değişikliği yıl sonunda Meclis’e gelirse, Ocak’ta görüşmeleri başlayacak. Anayasa değişikliğinin Meclis’te 330’u bulması halinde referandum gelecek. Bu durumda Nisan sonunda ya da Mayıs başında anayasa değişikliğini referanduma götürmeyi planlayan AK Parti, süresi 18 Ocak’ta dolacak olan OHAL’in 3 ay yerine iki ay uzatılmasının daha doğru olacağını hesaplıyor.

"OHAL varken referanduma gitmeyiz” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının ardından böylelikle OHAL'in süresinin 18 Mart'ta dolacağı, böylece referandumla olağanüstü halin çakışmayacağı öngörülüyor.
Odatv.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×