OHAL’e, KHK’lere karşı sokağa çıkan KESK’lilere polis saldırısı
 KHK’lerle ihraç edilen üyeleri için birçok ilde eylem yapan KESK üyelerine polis müdahale etti. Malatya’da 30, Ankara’da ise 3 sendikacı darp edilerek gözaltına alındı. 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen üyelerine ilişkin birçok ilde yaptığı basın açıklaması ve eylemlerle, üyelerinin işlerine iade edilmesini istedi. Ankara Şubeler Platformu üyeleri, OHAL’in kaldırılması, iş güvencesini ortadan kaldıran KHK’lerin iptal edilmesi ve ihraçların geri döndürülmesi için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Toplanma alanına gelen KESK üyelerine, polis tarafından "Yasak" denilerek izin verilmedi. 
Yasağın hukuksuz olduğu belirten ve protesto etmek hakları olduğunu belirten KESK üyeleri oturma eylemi başlattı. Bu sırada polisler sendikacılara biber gazıyla müdahale etti. 
Üç sendikacı darp edilerek gözaltına alındı.
MALATYA 
Malatya’da, Eğitim Sen ve SES üyesi Özkan Karataş, Erdoğan Canpolat, Cengiz Uğurlu ve Umut Sertaç Ökdemir adlı emekçiler, “İşimi geri istiyorum” sloganıyla aralıksız olarak düzenledikleri oturma eylemi 26'ncı gününde de devam etti.

Emeksiz Meydanı’nda gerçekleştirilen eyleme, KESK Şubeler Platformu üyesi çok sayıda emekçi eyleme destek verirken, polis hiçbir gerekçe belirtmeden müdahale etti. Polis, en az 30 sendika üyesini darp ederek, gözaltına aldı. 
Gözaltına alınan KESK üyeleri, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
İZMİR 
İzmir Şubeler Platformu, KHK ile ihraçları ve açığa almaları protesto etmek için her hafta düzenlediği oturma eylemini bu hafta Konak Eski Sümerbank önünde gerçekleştirdi. Kamu emekçilerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı eylemde, "İhraçlarınıza, açığa almalarınıza sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız" yazılı pankart taşınarak, sık sık "Karanlığa teslim olmayacağız" ve "Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. 
Grup adına açıklama yapan SES üyesi Ümit Doğan, KHK'ler ile toplamda 100 binin üzerinde kamu emekçisinin ihraç edildiğini belirterek, KHK ile ihraç edilen üyelerinin AK Parti-Cemaat işbirliğiyle gerçekleştirilen kadrolaşmaya karşı sendikal mücadele verdiklerini ve kamu emekçilerinin hakları için mücadele verdiklerini ifade etti. 

'ONURUMUZLA DİRENEREK GERİ DÖNECEĞİZ'
AK Partinin darbecilerle hesaplaşma adı altında kendi gibi düşünmeyenleri tasfiye ettiğini savunan Doğan, şunları söyledi: "Bizim üyelerimizin ne darbeyle ne de darbecilerle en ufak bir işi olmaz, yolları herhangi bir yerde asla kesişmez. Bizim üyelerimize dönük saldırılarla hedef şaşırtmak kendinizi ve yandaşlarınızı aklamak gibi bir çabanın içine giriyorsanız yanılıyorsunuz. Kamu emekçilerinin örgütlenme hakkı bahşedilmedi mücadele edilerek kazanıldı. Bu mücadelede faili meçhuller, sürgünler, katliamlar bizi bir an olsun yolumuzdan alıkoymadı. Bu gün üyelerimize dönük bu saldırıların bizi yolumuzdan alıkoyamayacağından kimsenin şüphesi olmasın. Dilenerek değil onurumuzla direnerek, çoğalarak geri döneceğiz." 
Açıklama atılan sloganlarla sona ererken, olumsuz hava koşulları nedeniyle oturma eylemi yapılamadı. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×