Ot toplamak yasak!
Şırnak’ın Cizre ilçesinden onlarca kadın, yaklaşık bir aydır hafta sonları sabahın erken saatlerinde Beytüşşebap ilçesine doğru yola çıkıyor. Yemek yapımında kullanılan ve geçimlerini sağlamak için siyabo, kereng (kenger), sîrik ve rêvas benzeri otları toplamak amacıyla, 3 ile 5 bin TL arasında kiraladıkları araçların kasalarında yola koyulan kadınlar, her seferinde polis engeline takılıyor.

Engebeli bir yolda saatlerce toz ve toprağa maruz kalarak, Hakkari, Van ve Şırnak üçgeninde yer alan Feraşin ve Kato bölgesindeki yaylalara çıkmak isteyen kadınlar, Beytüşşebap ilçesi girişinde, haftalardır güvenlik ve operasyonlar gerekçe gösterilerek geri çevriliyor.

OTLARIN YETİŞME MEVSİMİ SONA ERİYOR
İlk defa böylesi engellemeler ile karşılaştıklarını ifade eden kadınlar, duruma tepkili. Cizre’nin Nur mahallesinden 3 defadır yaylalara çıkmak için yola koyulduğunu aktaran Celile Dayak (58), yasaklar ile yaşam alanlarının tamamen kısıtlandığını belirtti. Birçok otun yetişme mevsiminin sonra ereceğinin altını çizen Dayak, engellemelerin son bulmasını istedi.

BİRÇOK KİŞİ OTLAR SAYESİNDE GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
Bindiği araç kasasında yorgun düşen 30 yaşındaki Seyhan Barın ise, kiraladıkları araçların parasını daha ödeyemeden geri çevrildiklerini söyledi. Yaklaşık 5-6 saat polisler tarafından çeşitli gerekçeler ile engellendiklerini kaydeden Barın, “Temel yiyeceklerimizi lezzetlendirmek için taze ot toplamaya gidiyoruz. Ama engelleniyoruz. Birçok kişi bu otlardan geçimlerini sağlıyor. Allah kabul etmesin” diye konuştu.  
dihaber.net 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×