OTOPARK İÇİN FİDANLARA KIYILIR MI?

OTOPARK İÇİN FİDANLARA KIYILIR MI?

 

BU FİDANLIĞA YAZIK DEĞİLMİ?

 

Karşıyaka Spor Kulübü’nün yüz yıllık kendi stadına kavuşma özlemi  Karşıyaka Yalı’da hazırlanan proje ile gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

 

Hazırlanan projedeki eksiklikler ortaya çıktıkça, yapımında da gecikmeler oluyor, itirazlar sonlanmıyor.

 

Karşıyaka Belediyesi’nin tapulu arazisini bedelsiz devretmesine karşın inşaat henüz başlanamadı.

 

Seçimler öncesi AKP Belediye Başkan adaylarının girişimi ile sıkıntıları sona erdireceği iddia edilen açıklamalar basına yansıdı, bir bayram havası estirildi.

Açıklamada stat için şart olan otopark sorunu Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan protokol ile çözüleceği açıklandı.

 

Açıklamada anlatılan 1924 yılında Atatürk’ün önerisi ile kurulan, her yıl binlerce ağaç fidanı yetiştirilen,  halen Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kullanılan fidanlığın yerine otopark yapılacağı.

 

Toplamda 9 bin metre karelik alan,  fidanlık yerine otopark olacak.

 

Henüz bir inşaat başlamadığından o bölgede oturanların tepkileri yaşanmadı.

 

Karşıyaka Spor Kulübü, tabi ki Karşıyaka’da yaşayan herkesin ortak sevinci, ortak değeridir…

 

KSK, yüz yılı aşan süredir Karşıyaka’nın her şeyidir.

 

Stada mutlaka, ama mutlaka ihtiyacı vardır…

 

Stat yaparken Karşıyaka merkezdeki tek yeşil alanın yok edilmesi ne denli uygundur?

 

Yapılacak stadın altına otopark yapılamaz mı; ya da başka çözüm bulunamaz mı?

 

Stad yanında ki konutlar kamulaştırılsa ve otopark oralara yapılsa olmaz mı?

 

Karşıyaka Spor kulübünü oyalamak mı istiyorlar böyle yaparak?

  

ORMAN FİDANLIĞI

 

1924 Yılında Atatürk’ün talimatları ile kurulan Karşıyaka Orman Fidanlığı nerdeyse Cumhuriyetle yaşıt devasa bir oksijen deposu …

Fidanlık içinde 300 den fazla bitki türü bulunmaktadır.


Karşıyaka Orman Fidanlığının 1924 yılından buyana ağaçlandırma sahalarının yanı sıra Kamu ve Özel Sektörün park bahçe tanziminde kullanılabilecek her türde boylu, formlu fidan taleplerini istenilen miktarlarda karşılıyor. Her gün fidanlığı ziyaret eden
  çocuklar, ormanların tohumdan  fidana , fidandan ağaca olan öyküsünü dokunarak görerek burada öğreniyor.  Kapılarının hafta içi mesai saatlerinde ve cumartesi günleri de öğleye kadar ağaca ve ormana sevdalı olan , bitki ve ağaç türleri konusunda merakı olan, öğrenmek isteyen 7’den 77 ye tüm vatandaşlara açan fidanlık , doğa sevgisinin kazanılmasına katkı sunuyor. 
94 Yıldır beton bloklar arasında Devletin himayesinde vatandaşlara hizmet veren Karşıyaka Orman Fidanlığı içinde çeşitli boy ve yaşta ibreli-yapraklı ağaç, çalı, yer örtücü ve iç mekân bitkilerinden oluşan 300 tür bulunmakta bunlardan bazıları: İğne yapraklılardan; limoni servi, leylandiler, himalaya sediri, fıstık çamı, kara servi, mavi servi, mavi ladin, ardıç. Yapraklı ağaçlardan; mimoza, karabiber, gravilla, fenix, palmiye, bodur ve çin palmiyesi, çınar, demir ağacı, iğde, akçaağaç, tespih ağacı, kıbrıs akasyası, yalancı akasya, manolya, süs çalılarından; gül, abelya, kartopu, vangelya, dağ muşmulası, berberis, pitosporum. leylak, zakkum, boddur akasya, ada mercanı kokulu, gül, japon gülü, yer örtücülerden; ajuka, gazanya, sedum, serastiyum, buz çiçeği,yabani menekşe sarmaşıklardan ; acem borusu, bodur acem borusu, beyaz yasemin, hanımeli, sarmaşık güller,orman sarmaşıkları, iç mekan bitkilerinde arokarya, benjamin ve şeflore en çok talep gören fidanlar türleri.

 

Haber: Doğan Prepol
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×