Oya Ersoy’un AKP’yi aşağılamaktan yargılandığı dava görüldü
 Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un, Halkevleri’nin düzenlediği “Yürü Üstüne Üstüne Mitingi” öncesinde basılan “Yürü üstüne üstüne AKP’nin, diktatörün, faşistin, hırsızın, kadın düşmanının” başlıklı bültende “hükümeti aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Duruşmaya Halkevleri GYK ve MYK üyeleri ile birlikte CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara. bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka ve Avukat Kazım Genç de katıldı.
Ankara Adliyesi 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün (12 Aralık) görülen duruşmada hakim Oya Ersoy’a, Halkevleri’nin çıkardığı bültene dair sorular sordu. Halkevleri bülteninin belirli aralıklarla gündeme dair söz söylemek, faaliyetleri anlatmak ve kampanyaları duyurmak için çıkarıldığını belirten Ersoy, davaya konu olan bültende de seçim döneminde düzenlenen Halkevleri mitinginin duyurulduğunu ve AKP’nin politikalarının eleştirildiğini belirtti.
15 Kasım’da görülen ilk duruşmadan bugüne yaşananların, bültende AKP’ye dair yazılanları doğruladığını belirten Ersoy, “Maden kazasında işçiler öldü, Bu kaza değil, cinayettir. Adana’da cemaat yurdunda çocuklarımız öldü. Biz cemaat yurtları kapatılsın dedik. Manisa’da hamile bir kadın parkta spor yaparken saldırıya uğradı. Daha da kötüsü kadın kendisini ‘Saldırıya uğradığımda her tarafım kapalıydı’ diye savunmak zorunda kaldı. Laiklik çok yaşamsal bir mücadele haline gelmiştir bizim için” dedi.
Hakim, Halkevleri bülteni adı altında basılmış eser yoluyla işlendiği iddia edilen atılı suç ile ilgili yargılama görevinin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek, 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizliğine ve dosyanın 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.


Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×