Özakça ve Gülmen gözaltına alındı! Gerekçe: “Tekel veya Gezi benzeri eylemlere sebep olabilir”
KHK ile işlerinden atılan ve işlerine geri dönmek için 74 gündür açlık grevi eylemi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın evi özel harekat tarafından basıldı. Gülmen ve Özakça, geceyarısı baskınıyla gözaltına alındı.

Eve girmeye çalışan polisleri içeri almayan Nuriye Gülmen’in ailesi ve annesi, Gülmen ve Özakça’nın adli kontrol nedeniyle daha bugün imza vermeye gittiğini söyleyip, bu nedenle haklarında bir arama kararı olmasına tepki gösterse de polis kapıyı kırıp zorla içeri girmek için çalışma başlattı.

Adli kontrole rağmen gözaltı
Kapıyı kırıp eve giren özel harekatçı polisler, açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’yı adli kontrol kararı gereği karakolda imza atmalarına rağmen, imzalarının üzerinden 10 saat geçmeden ev baskını ile gözaltına aldı.

Kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, baskına ilişkin sosyal medya hesabından “Bütün sokakları tutmuşlar evde önlükleri, kitapları alıyorlar. 75 gündür açlık grevinde olan Nuriye ve Semih’i götüreceğiz diyorlar.” açıklamasını yaptı.
Kozağaçlı yakalama gerekçesi olarak “eylem ölüm orucuna dönebilir, gezi, tekel benzeri eylemlere sebep olabilir.” iddiasında bulunulduğunu aktarırken, evin civarındaki tüm sokakların polislerce tutulduğunu ve polisin evdeki kitaplarla önlükleri aldıklarını belirtti.

Kolları bükülerek, sürüklenerek…
Sabaha karşı Twitter hesabından Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alındığını duyuran Kozağaçlı, “Son derece uygunsuz şekilde, zorlanarak, kolları bükülerek, yatırılarak, sürüklenerek götürüldüler” ifadelerini kullanırken ‘Asla vazgeçmeyeceğiz’ mesajını iletmesini istediklerini kaydetti.

 Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için gözaltı ve evleri için de arama kararı alıp gelmişler. Bu insanlar işlerini geri istiyor.

Savcının ‘Gezi ve TEKEL’ korkusu
Yaşanan baskına tepki gösteren Avukat Kozağaçlı, Twitter hesabından “Bu baskınları çok iyi biliyoruz. Adına “hayata dönüş” der insanları katleder, sakat bırakırlar. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için gözaltı ve evleri için de arama kararı alıp gelmişler. Bu insanlar işlerini geri istiyor. 75 gündür açlık grevinde olan, hergün Yüksel caddesinde açıklama yapan Nuriye ve Semih’in evini gece yarısı basmak ne demektir biliyoruz!” açıklamasında bulundu.

Halkın Hukuk Bürosu’da Twitter üzerinden bir bilgilendirme yaparak savcılığın gözaltı sebebinin “Gezi ve TEKEL eylemleri çıkarmak” olduğunu bildirdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×