Özgür Gündem'e destek veren Jülide Kural'a "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla dava
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan kampanyaya destek veren oyucu Jülide Kural, yönetmen İlham Bakır ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
İddianamede, PKK mensuplarına "gerilla" denilmesi suç unsuru olarak yer aldı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan oyucu Jülide Kural, yönetmen İlham Bakır ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında iddianame hazırladı.
Özgür Gündem'e destek veren Jülide Kural'a dava
Bakır, "örgüt propagandası yapmak", Kural ve Kızılkaya ise "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt yayınlarını basmak ve yayımlamak"la suçlanıyor.
Savcılık iddianamesinde, gazetenin 5'inci sayfasında yer alan "Zulüm olduğu sürece Kürtler direnecek" başlıklı haber içeriğinde genel anlamda HPG'nin propagandasının yapıldığı, devlet güçlerinin saldırılarında yaşamını yitiren PKK'lilerin "gerilla" olarak nitelendirildiği ve cenaze törenlerinin övgü içeren cümlelerle haber haline getirildiği belirtilerek, bu haberlerle örgüt propagandası yapıldığı ileri sürüldü.
İddianamede, gazetenin 8 ve 9'uncu sayfalarında "Kuzey güneşi Minbic'in üstüne doğuyor", "MLKP Rojava ", "YPJ 'Lixelat yaşamını yitirdi" başlıklı haber içeriklerinde MLKP, YPJ ve YPG'nin açıklamalarına yer verildiği belirtilerek, yaşamını yitiren örgüt üyelerinin övüldüğü, örgüt faaliyetlerinin meşru gösterildiği, bu nedenle 3713 sayılı kanunun 6/2 maddesindeki suçun işlendiği ileri sürüldü. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×