Paniğin itirafı: HAYIR çıkarsa AKP biter
Günlerdir konuşulan ‘hayır’ çıktığında AKP’ye ne olacağı sorusu ve bununla ilgili ortaya atılan iddialar, ilk defa bir AKP’li yönetici tarafından doğrulandı. Egemen Bağış, ‘hayır’ çıktığında AKP’nin tek başına iktidarının bitebileceğini itiraf etti. Egemen Bağış’ın, bir yandan EVET oylarının açık ara önde olduğunu iddia etmesine rağmen, bir yandan da HAYIR çıkması durumunda AKP’nin ve ülkenin bölüneceğini iddia etmesi, partide yaşanan paniği ve kararsız AKP tabanına verilmek istenen mesajı açıkça göz önüne çıkardı.

Yandaş A Haber’in tetikçisi Erkan Tan’ın bir radyoda yaptığı ‘Erkan Tan Vakti’ isimli programa katılan eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AKP’nin korktuğu tabloyu çok net bir şekilde itiraf etti. Referandumda ‘evet’ çıkması halinde ‘bölünme’ riskinin ortadan kalkacağnı ileri süren Bağış, ‘hayır’ çıkması halinde AKP’nin içine düşeceği yenilgi durumunu özetledi. Çokça yazılan senaryoyu Bağış, birinci ağızdan doğruladı. Bağış’a göre, ‘hayır’ çıkarsa, erken seçim yapılır ve AKP tek başına iktidar bile olamaz.
Yandaş kanalda sunduğu ‘haber’ programında CHP’li Aykut Erdoğdu için “Allahım onu cehennemde cayır cayır yak”, Eren Erdem için de “Ver Mehter’i ver Mehteri, tutuklayın Eren Erdem’i” diyebilen Erkan Tan, CRI TÜRK FM’de yayınlanan programına konuk olan eski Başmüzakereci Bağış, başkanlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Egemen Bağış referandum sürecinde “evet” çıkmasının Türkiye için çok önemli bir konu olduğunu söylerken AB ‘nin Türkiye’nin iyiliğini istemediğini, onun için bu referandumla özel olarak ilgilendiğini ileri sürdü.

‘BUGÜN DE İKTİDAR PROBLEMİ VAR’
Türkiye siyasetinde bir istikrarsızlığın olduğunu vurgulayan Egemen Bağış, bugün de iktidar problemi olduğunu açığa vurdu. Mevcut siyasi sistemin tarih boyunca hep iki başlılık yarattığını savunan Bağış, sistemin Atatürk ile İsmet İnönü’nün de arasını açtığını söyledi:

“Tarihimize baktığınız zaman bu sistem hep fitne yaratmıştır; Atatürk ve İnönü’yü birbirine düşürmüştür. Atatürk’ün ilk kurduğu sistem bizim bu değiştirmeye çalıştığımız sisteme çok benzer bir yapıydı, güçlü bir cumhurbaşkanlığı modeli ortaya koymuştu. Bu çift başlılık, Atatürk ve İnönü’nün arasını açtı. Sonra İnünü’yle Bayar’ın ve Bayar ile Menderes’in arasında da benzer sıkıntılar yaşandı.”
DAVUTOĞLU-ERDOĞAN İKİLİĞİ ÜLKEYE ZARAR VERDİ
Daha da yakın tarihe gelen Egemen Bağış, Ahmet Davutoğlu-Tayyip Erdoğan çekişmesini de bu ‘ikibaşlılığa’ örnek olarak verdi. “Sayın Davutoğlu’nun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la yaşadığı süreci hatırlarsak o zaman bu çift başlılığın ülkeye ne kadar zarar verdiğini hep beraber görürüz” diyen Bağış, “Bugünkü sistemle; bir babayı Cumhurbaşkanı, öz evladını Başbakan yapsanız en fazla iki yıl sonra birbirlerine düşerler. Sistemin kendisi fitneye ve fesata davetiye çıkaran bir sistem” diye konuştu.

MEZARLIKTAN GEÇERKEN ISLIK ÇALMAK: OYUMUZ İÇERİDE YÜZDE 52, DIŞARIDA 70
AKP’nin ‘evet’ propagandasına izin vermeyen Avrupa ülkelerini eleştiren Bağış, “Yurt dışında özellikle Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın, Türkiye’nin iktidar partisi AK Parti’ye bu kadar fazla teveccüh göstereceklerini beklemiyorlardı. Türkiye’de oyumuz yüzde 52-53’ken Avrupa genelinde 65-70’leri bulmaya başladı. Bu da onları rahatsız etti” diye konuştu.

BAĞIŞ’TAN  İTİRAF: HAYIR ÇIKARSA İKTİDARI KAYBEDERİZ
Erkan Tan’la olan röportajı sırasında, Davutoğlu-Erdoğan çekişmesi, bugün de iktidar problemi olduğu gibi itiraflarda bulunan Egemen Bağış, bombayı röportajın sonlarına doğru patlattı. Bağış, AKP kulislerinde konuşulduğu defalarca yazılan ancak hep reddedilen bir iddiayı doğruladı, AKP’nin ‘hayır’ çıkması durumunda iktidarını kaybedebileceğini söyledi.

“Bu referandumda Evet çıktıktan sonra bölünme riski ortadan kalkacak. Doğu ve Güneydoğu illerimizde Evete çok ciddi bir destek var; çünkü devlet devletliğini hissettirmiş, terör örgütü orada kırılma noktasına gelmiş” diyen Bağış, ‘hayır’ çıkması halinde AKP’nin bitişinin resmini çizdi. Bağış, ‘hayır’ çıktığında önce erken seçin kararının alınacağını, sonrada koalisyonun kurulabileceğini söyledi. Egemen Bağış, şöyle konuştu:
“Allah korusun bir Hayır çıkması, bir erken seçim kararının alınması akabinde bir koalisyon hükümetinin kurulması, Türkiye’yi nerelere sürükler, nasıl bir siyasi ve ekonomik kriz yaşanır onu hiçbirimiz bilemeyiz.”
redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×