Peşmerge Türkiye’yi desteğe çağırmayacağını söyledi, Saray’ın B planı çöktü
 YDH- Fars haber ajansının haberine göre Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Musul operasyonuna katılan güçleri açıklayarak bu güçlerin dışında hiçbir gücün operasyona katılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Cebbar Yaver, Musul operasyonuna katılan güçlerin Irak ordusu (15 ve 16. Tümen), Terörle mücadele birlikleri, Federal Polis, Neyneva Polisi, Peşmerge güçleri, Gönüllü Halk Güçleri (Haşd Şabi) ve Aşiret güçlerinden (Haşdu’l Aşairi) oluştuğunu belirterek ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun da hava kuvvetleri ve nehirler üzerine köprüler yapacak olan lojistik güçleriyle operasyonda yer alacağını söyledi.

“Türkiye güçleri hiçbir şekilde ve Musul’un kurtarılması operasyonuna katılamayacak”
Irak’taki Türk askeri birliklerinin operasyona katılması konusunda da açıklamada bulunan Cebbar Yaver, Irak ordusu komutanları, Peşmerge güçleri komutanları ve uluslararası koalisyon komutanları arasında yapılan planlama sonucunda belirlenen güçler dışında hiçbir gücün operasyona katılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Cebbar Yaver, “Planlanan güçler dışında bu operasyona katılmaya çalışan güçler uluslararası koalisyon uçakları tarafından tanınmayan güçler olarak değerlendirilip hedef alınacak. Bu sebeple kara güçleri ile hava güçleri arasında çok sıkı bir koordinasyon bulunacak. Herkese şu güvenceyi verebilirim ki Türkiye güçleri hiçbir şekilde ve Musul’un kurtarılması operasyonuna katılamayacak” dedi.

Erdoğan’ın B ve C planı
Irak Devlet Başkanı İbadi, işgalci olarak nitelediği Türkiye’ye “Musul operasyonu izni vermeyeceğiz!” açıklaması sonrası Erdoğan, “Koalisyon güçleri içinde olmakta kararlıyız. Koalisyon güçleri Türkiye’yi istemiyorsa B planımız, C planımız devreye girer” demiş, ancak planların içeriğine dair bilgi vermemişti. Erdoğan’ın B ve C planları bugün (17 Ekim) Abdulkadir Selvi ve Yeni Şafak gazetesi tarafından yayımlandı.

Abdulkadir Selvi ve Yeni Şafak’a göre B planı, Barzani’nin daveti üzerine Türkiye’nin operasyona dahil olması. Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver’in yaptığı açıklama ile Türkiye’nin B planı da çökmüş oldu.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×