Polis 10 Ekim’in yıldönümünde de iş başında: Gar’a gidenlere polis saldırısı

13.08 Polis, Kızılay sokaklarında keyfi saldırılara ve gözaltılara başladı. Eylül Cafe’den bir kişiyi gözaltına alan polis, Yüksel Caddesi’ne gözaltılara tepki gösterenlere ise gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdı.


12.57 Yüksel Caddesi’nde gerilim devam ederken polis, cadde üzerindeki Mimar Kemal İlkokulu’nun bahçesine, çocukların arasında gaz bombaları attı. Gazdan etkilenen çocuklar, öğretmenleri ve yoldan geçenler tarafından okula sokulmaya çalışılıyor.

12.56 Ankara’da sabah saatlerinde Gar yolunda başlayan saldırılar önce Sıhhiye’ye, ardından Kızılay’a yayıldı. Gün içerisinde farklı noktalarda Kaldıraç, Halkevleri, Gençlik Muhalefeti, DHF, Alınteri, CHP ve ÇHD’den çok sayıda kişi gözaltına alındı.

12.54 Yüksel Caddesi’nde basın açıklamalarını bitirdikten sonra dağılan Kaldıraç okurlarına polis saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda Kaldıraç okuru gözaltına alındı.

12.36 Basın açıklaması sona erdi. Çankaya Belediyesi binasındaki sergi açılışına geçiliyor. Kaldıraç ise Yüksel Caddesi’nde kendi açıklamasını yapıyor.

12.30 Basın açıklaması kurum temsilcilerinin konuşmalarıyla devam ederken, alanın güvenliği de yine devrimcileri tarafından alınıyor.

12.25 HDP Milletvekili Mithat Sancar söz aldı. Sancar, bu zihniyeti Suruç ve Diyarbakır’dan, daha öncesinde Sivas’tan, Çorum’dan, Malatya’dan, Nusaybin’den bildiklerini söyledi. Vali ve emniyet müdürünün kendilerine son olarak anmaya izin verecekleri bilgisini geçtiğini aktaran Sancar, “Ya ince yalan söylendi ya sonra başka bir irade devreye girdi. Bizim inanacağımız tek şey gözümüzün önündeki baskıcı yıkıcı zihniyettir. Barış isteyen güçler durmadan mücadele etmelidir. Bunu yıkmanın yolu budur”dedi.


12.21 Yüksel Caddesi’ndeki açıklamada CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba söz aldı. "Yas tutmaya dahi izin vermediler. Ellerinde karanfillerle gelen gözü yaşlı insanları darp edip bu zülmü reva görenlere lanet olsun."


12.20 Açıklamayı Mehtap Coşkun yapıyor:

Evimizde tek başınıza gözyaşı dökmemek için buradayız. Bugün barikatta yaşadığımızın, geçen yılki katliamdan farklı olduğunu düşünmüyoruz. Silahla gelmesini biz de biliyoruz, ama biz, intikam değil barış istiyoruz. Bizden daha ne istiyorsunuz? Bağırmayalım da ne yapalım? 10 Ekim unutulmayacak! İnadına mücadeleyi sürdüreceğiz. Bize gelmeyecek adalet kimseye gelmeyecek.


12.03 Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması başladı.

11.58 Yüksel Caddesi’ndeki kalabalık her geçen dakika artıyor.


11.51 Güvenpark’ta avukatlara polis saldırısı yaşandı. Gülşen Uzuner, Didem Ünsal, Hülya Yıldırım, Alişan Şahin ve Onur Yaylacı gözaltına alındı.

11.48 Aileler ve kitle Yüksel Caddesi’nde.
11.43 Katliamda yaşamını yitirenlerin resimleri, dövizler ve sloganlar ile Kızılay’a gelindi.11.34 Adliye önündeki polis saldırısında da 5 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
11.28 Polis, adliye önünde kitleye bir kez daha saldırdı. Saldırıya karşın kitle yürüyüşüne devam ediyor.
11.26 Sıhhiye’den Kızılay’a doğru yürünüyor.


11.22 Gençlik Parkı önünde bekleyen kitleye polis bir saldırı daha gerçekleştirdi, gözaltına alınanlar var.

11.10 Polis, barikatın dışında bekleyen kitleye bir kez daha biber gazı sıktı.

Kitle geriledi ama alandan ayrılmadı.


11.08 Ailelerin alandan ayrılması sırasında bir kez daha polis provokasyonu başladı. Bazı polislerin laf attığı, bazılarının kalkanlarını yere vurduğu görüldü.
11.05

10.58 Aileler, Gar önündeki anma programını bitirdi. Sloganlar ve alkışlarla alandan ayrılıyor.


10.50 Gar önündeki kurum temsilcilerinin bir kısmı alandan çıktı ancak 10 Ekim-Der ile birlikte alana gelen bir kişi, “Bu barikatlar yıkılacak, bu pankartlar asılacak” dedi.
10.48 Gözaltına alınan Av. Süheyla Oğuz serbest bırakıldı.
10.44 Opera binasının altından Gar’a ulaşmaya çalışanlara polis saldırdı. En az 15 kişi gözaltına alındı.
10.43 Gar önünde anma, Gar’ın çevresindeki alanlarda polis saldırıları devam ederken alana gelmeye çalışanlar da var. Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu önünde ellerinde karanfillerle bekleyiş başladı.10.42

10.39 Sarar İlkokulu önünde polis gaz bombasıyla saldırdı. En az 3 liseli gözaltında.
10.35 Sıhhiye Meydanı’nda polis saldırısı ve direniş sürüyor. (Fotoğraflar: DİHA)10.31 Tren Garı’ndaki anma etkinliğine katılmak isteyen Av.Süheyla Oğuz gözaltına alındı.
10.29 Katliamda yaşamını yitiren bir kişinin yakını fenalık geçirdi. Sağlık görevlileri müdahale ediyor.
10.26 Sıhhiye’deki kitle Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.10.25 Gar önündeki bazı kurum temsilcileri ve az sayıdaki aile anma etkinliğine başladı.


10.22 Otobüslerle kent dışlarından Ankara’ya gelenlere de polis saldırdı.
10.21 Polis saldırısı Sıhhiye Meydanı’na kadar yayıldı. Kitle saldırılara karşın dağılmıyor.
10.17 Eski Hipodrom yönünde de polisin tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırısı başladı.
10.14 Az sayıda yakın ve kurum temsilcisi içeri girebildi. Alana giriş noktalarında saldırı devam ediyor.
10.10 Saatin 10.04’ü geçmesinin ardından polis, katliamda yakınlarını kaybeden aileleri ile kurum temsilcilerinin Gar’a geçişine izin verdi.

10.07 Polis, çok yakın mesafeden gaz ve plastik mermi sıktı. Yaralananlar ve gazdan etkilenenler var.


10.04 Ve yumruklar havada!
10.03 Sıhhiye yönünde polis saldırısı yaşanırken, Arena yönündeki polis alana temsili insan almaktan söz ediyor.

10.00 Sıhhiye yönüne doğru polis saldırısı sürüyor.09.58 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da alanda, polis saldırısına uğrayan kitlenin yanına geldi.09.52 Polis, Sıhhiye yönünde bekleyenlere plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Kitle “Dövüşerek kazanacağız” yanıtı veriyor.
09.50 Sıhhiye yönündeki polisler kasklarını giydi ve küçük adımlarla ilerlemeye başladı.

09.46 Dün ailelere ve kurum temsilcilerine izin vereceğini söyleyen polis, bugün ondan da geri adım attı. Hiçbir kurum yöneticisi alana alınmıyor. Sayı giderek artıyor.09.41 Avukatlar alana geldi ancak polis avukatlara yasaktan söz ediyor. Avukatların yasağa ilişkin karar soruları ise yanıtsız.
09.36 Eski hipodrom yönünden Gar önüne girmeye çalışanlar da karşısında polis barikatını buldu.
ankara_10ekim_3

09.30 Ankara’da polis Gar’a giden tüm yolları barikatlarla ve zırhlı araçlarla kapattı. Geçişlere izin verilmiyor. Polis, valinin ve devlet erkanının anması sebebiyle yolları kapattığını ileri sürüyor.

Sendika.Org/ Ankara

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×