Polisin güzelliğe tahammülü yok

20.27 Konur Sokak’ta bir kez daha toplanma başlaması üzerine polis sokağa tekrar saldırdı. Bazı polislerin rastgele plastik mermi attıkları görüldü.
19.52 Meşrutiyet Caddesi’nde yaşananları görüntüleyen Sendika.Org muhabiri Mert Arslan gözaltına alındı.
19.43 Konur Sokak’taki Nedjima Cafe’nin önüne gelen polis, mekanın içinde bekleyenlerin üstüne plastik mermi sıktı.
19.34 Yüksel Caddesi’nde toplananlara bir kez daha plastik mermilerle saldırı gerçekleşti.
19.10 Polis Konur Sokak’ta toplanmaya başlayanlara dağılmaları yönünde anons geçti.
18.51 Polisin yoğun biber gazlı saldırısının ardından kitlenin bir kısmı Konur 2’de toplanarak slogan atmaya başladı.
18.33 Polis sokaktan çekilirken sokağı gaza boğdu. Kafelerin içlerine kadar gaz atıldı.

18.31 Polis tekrar saldırıya geçti. Saldırıda gözaltına alınanlar olurken daha önceki saldırıda gözaltına alınan Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım serbest bırakıldı.

18.28 Kitle Konur Sokak’ta yeniden toplanmaya başladı. “Nuriye-Semih onurumuzdur” sloganı atılıyor.


18.23 Saldırının ardından polis Konur Sokak’a kurduğu bariyerlere kadar çekildi. O sırada Konur Sokak’a girenlere de tekrar biber gazı ile saldırdı. Konur Sokak’tan yeniden slogan sesleri yükseliyor.

18.19 Polis Konur Sokak’ın Meşrutiyet Caddesi kesişiminde bekleyenlere de saldırdı. Kitle Konur 2’ye kadar çekildi.

18.06 Polis Konur Sokak’ta ve Karanfil Sokak’ta toplananlara anons geçerek sokakta beklememelerini söyledi. Anonsu sloganlarla karşılayan kitleye polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

17.51 Polis, Yüksel Caddesi ile Konur Sokak’ın köşesinde bulunan Mülkiyeliler Birliği’ni boşaltıyor. Konur Sokak’taki bariyer:

17.46 Yüksel Caddesi çevresinde peşpeşe saldırılar yaşanırken Nuriye ve Semih’in avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yarın adliyeye getirileceğini söyledi.

17.39 Polis İnsan Hakları Anıtı önündeki milletvekili danışmanlarını uzaklaştırınca milletvekili Necati Yılmaz anıtın önündeki bariyeri yıktı. Bunun üzerine polis plastik mermiyle saldırarak Konur Sokak’a girdi. Saldırıda Sendika.Org muhabiri Murat Bay plastik mermi ile vuruldu.

17.35 Polisin olası bir toplanmayı engelleme girişimlerine Konur Sokak’tan slogan ve alkışlarla tepki yükseliyor.

17.30 CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, anıtın önüne çiçek koymak için gelen ve bu yüzden gözaltına alınan kadının getirdiği çiçeği İnsan Hakları Anıtı’na bıraktı. Bu arada Korur Sokak bariyerle tamamen kapatıldı ve Yüksel Caddesi insansızlaştırıldı.

17.27 Anıtın önünde bekleyen milletvekillerinin sayısı artarken polis destek için bekleyenleri üstlerine yürüyerek uzaklaştırdı. Konur Sokak’ın Yüksel Caddesi girişine çekilen bariyerle Yüksel Caddesi tarafına giriş engelleniyor.

17.19 Konur Sokak’ta polis saldırısına karşı yeniden alkışlı protesto başladı.

16.37 İnsan Hakları Anıtı’nın çevresine konuşlanan polis, Konur Sokak’ta bir araya gelerek “Nuriye-Semih yalnız değildir” sloganı atanlara biber gazıyla saldırdı. Saldırı sonucunda Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım gözaltına alındı. Polis saldırı sonrası yeniden anıt çevresine çekildi.

16.27 Yüksel Caddesi’ne giriş ve çıkışlar tekrar kapatıldı.

16.25 Yüksel Caddesi’ne polisler için otobüs getirildi.

16.19 Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan bariyerlerin içerisindeki anıta yaklaşmak isteyince polis tarafından itilerek uzaklaştırıldı.

15.37 İnsan Hakları Anıtı’nın çevresindeki bariyerleri aşmaya çalışan bir kadın gözaltına alındı.

15.32 Milletvekilleri halen İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemini sürdürüyor.

15.28 Polis koşarak Konur Sokak’a girdi ve slogan atanları uzaklaştırdı.

15.27 Polis Yüksel Caddesi’ni tamamen boşaltarak girişleri engelliyor. Konur Sokak’tan “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganı yükseliyor.

15.24 Aylardır direnişin sürdüğü İnsan Hakları Anıtı polis bariyerleriyle kapatıldı.

15.20 Polis saldırısını alkışlarla protesto edenlere polis tekrar saldırdı. Konur Sokak’a çekilen kitle “Direne direne kazanacağız” sloganını atıyor.

15.16 Yüksel’e çiçeğiyle gelen bir kadına polis engel olmaya çalıştı. Çiçeği anıta bırakan kadın gözaltına alındı.

15.09 Polis, CHP’li vekillere dokunmazken alana kimseyi yaklaştırmıyor.

15.04 Polisin gözaltı aracının içine gaz kapsülü atıp kapıları kiltlediği, aracın içindekilerin nefes almakta zorlandığı, Esra Özakça’nın baygınlık geçirdiği aktarılıyor.

14.55 Oturma eylemine polis saldırısı olmasına tepki gösteren CHP milletvekilleri Mustafa Balbay, Veli Ağbaba ve Ali Haydar Hakverdi anıtın yanında oturma eylemine başladı.

Yüksel’de ikinci polis saldırısı

14.45 Polis, direniş alanında ikinci saldırısını gerçekleştirdi. Sokağa gaz bombaları atılırken, aralarında Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça ve annesi Sultan Özakça, işleri için direnen Acun Karadağ ve Veli Saçılık ile Seyri Sokak muhabiri Oktay İnce’nin de olduğu en az 8 kişi gözaltına alındı.

14.30 Polis anıt çevresinde oturma eylemi yapanlara bir kez daha saldırı tehdidinde bulunuyor.

14.20 Basın açıklamasının ardından yeniden oturma eylemi başladı.

Esra Özakça da süresiz açlık grevine başladı

14.00 İnsan Hakları Anıtı’nda yapılan açıklamada ilk sözü Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça aldı. Özakça, yapılan saldırının asla kabul edilemeyeceğini söyledi. İnsanların işlerini geri istediklerini ve bu talep yerine gelene kadar direnmeye devam edeceklerini ifade eden Özakça, bugünden itibaren kendisinin de süresiz açlık grevine başladığını duyurdu.

İşi için direnen Veli Saçılık polis saldırılarına karşı direnmeye devam edeceklerini ifade ederken, CHP Milletvekili Mustafa Balbay polisin insanları yerlerde sürükleyen bir saldırı ve işkence uygulamasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Açıklama, Acun Karadağ’ın saat 18.00’da yeniden bir araya gelme çağrısı yapmasıyla sonlandı.

Israrlı bekleyiş sonuç verdi, polis barikatı aşıldı

13.58 İnsan Hakları Anıtı’nda açıklama başladı.


13.45 Polisin “müdahale” anonslarına karşın ısrarlı bekleyiş sonuç verdi, polis barikatı kaldırıldı.

13.20 Konur Sokak’ta toplananlar polis ablukası altındaki İnsan Hakları Anıtı’na doğru hareketlendi. Polis kitlenin önüne barikat kurdu.

12.40 HDP Milletvekili Mithat Sancar ve CHP Milletvekili Mustafa Balbay da alana geldi.

12.30 Saldırı sonrası alan ablukaya alındı ancak yapılan çağrılar sonucunda Yüksel Caddesi’nde yeniden bir araya gelinmeye başlandı.

Yüksel’deki direniş alanına polis saldırısı

11.35 OHAL KHK’leri ile ihraç edilmeleri üzerine direnişe geçen ve açlık grevlerinin 75. gününe girilirken evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak isteyenler sabah saatlerinden itibaren Yüksel Caddesi’ndeki direniş alanında bir araya gelmeye başladı. Gülmen ve Özakça ile birlikte gözaltına alınıp serbest bırakılanlar da Yüksel Caddesi’ne geldi.

Yine gece yarısından bu yana bölgede konuşlandırılan polis ise saat 11.30 sularında saldırıya geçti. Direniş alanında bekleyenlerden 4 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Polislerin saldırı sırasında direniş alanındaki çiçeklere, panoya ve pankartlara hınçla saldırdığı görüldü.

*****
Açlık grevinin 75’inci gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın gözaltına alınmasının ardından Yüksel Caddesi'ndeki eylem alanına gelenlere polis müdahale etti, 4 kişi gözaltında.
Açlık grevinin 75’inci gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın gözaltına alınmasının ardından Yüksel Caddesi'ndeki direniş alanında toplanan destekçilere polis müdahale etti. Yüksel Caddesi'ne gelen polis, anıt çevresinde açlık grevine destek verenleri dağıtmak istedi.


Bu arada ihraç edilen kamu emekçilerinden sosyolog Veli Saçılık ise İnsan Hakları Anıtı’nın üzerine çıkarak alanı terk etmeyeceklerini söyledi.

Polis, Veli Saçılık'ı darp etti. Müdahale sırasında Müslüm Bezirgan, Bilgi Işılyılmaz, Ömer Akyel, Sibel Bağlaç adlı kişiler darp edilerek gözaltına alındı.

Polis daha sonra Yüksel Caddesi ve bağlanan bütün sokakları kesti. İnsan hakları anıtı önüne giriş sağlanamıyor.

Polis alanda bulunan çiçeklere de el koydu, pankartları yırttı.


                               
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×