Referandumdan sonra memurlara sürpriz mi var
CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Özcan, 2 buçuk milyon memura ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İktidar yetkililerinin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapma isteklerini daha önce defalarca dile getirdiğini ifade eden CHP’li Özcan, “Hiç lafı evirip çevirmeyelim. ‘Evet’ çıkarsa, devlet memuriyetini kaldıracaklar” dedi. CHP’li Ali Özcan sözlerine şöyle devam etti:
“Devlet memurları şunu iyi bilsin; Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa, devlet memuriyeti güvencesi kesinlikle kalkacak. Tıpkı Amerika’daki gibi kamuda çalışma ile özel sektörde çalışmanın bir farkı kalmayacak. Adına ister performans denetimi desinler ister başka bir şey, iş güvencesi kalkacak. İnsanlar kolay memur olmuyor. Hakkıyla sınavı kazanan milyonlarca kamu çalışanına sesleniyorum. Kazanılmış hakkınızı gasp edecekler.”
“FETÖ BAHANE YANDAŞA KIYAK ŞAHANE”
FETÖ konusunun, kamu çalışanlarının haklarını gasp etmek için bahane olarak kullanıldığını öne süren  Özcan, şunları kaydetti:
“Bir memurun terör örgütüyle ilişiği varsa zaten atılıyor. Mevcut yasada, FETÖ ile mücadelede ellerini kollarını bağlayan bir durum yok. Ama bunu bahane edip yandaş olmayan tüm memurların iş güvencesini sonlandıracaklar. Memurlar, her sene sonunda sözleşme yenilemek zorunda bırakılacak. Memur, karşısında amirinin soğuk yüzünü görüp ‘Bugüne kadarki emeklerin için teşekkür ederiz, seninle artık çalışmıyoruz.’ cümlesini duyacak.”
BAŞKANLIK SİSTEMİNDE LİYAKAT TAMAMEN BİTER, GANİMET SİSTEMİ GELİR
“Amerika’daki gibi başkanlık sistemlerinde devlet memuriyeti yerine, hükümet memuriyeti kavramı vardır. Kamu çalışanları sözleşmeli olduklarından, hükümeti alan parti kendi kamu çalışanlarını getirir. Buna “Ganimet Sistemi” diyorlar. Yani seçimi alan, ganimeti alıyor. Bu ilkel bir sistemdir. Böylesi sistemlerde, memurda liyakat olmaz. Memur, hükümet kim olursa olsun, önce milletin sonra devletin memuru olmalıdır.”
ANKETLERDE MEMURLAR ÇEKİNDİKLERİ İÇİN ‘HAYIR’ DİYEMİYOR
“Referandum anketlerinde ‘Hayır’lar burun farkıyla önde gözüküyor. Sandığa gitmek, bu nedenle çok ama çok önemlidir. Anketlerde, çekincesinden Hayır oyunu beyan etmeyenler de sandıkta Hayır verince fark açılacaktır.
Anketlerde ‘Evet’ ya da ‘Kararsız’ cevabı verenlerin önemli bir bölümü devlet memuru, ‘Hayır vereceğim’ cevabı verebilen memur neredeyse yok. Devlet olanakları kullanılarak yürütülen baskı, bu cevaplara neden oluyor. Ancak ben inanıyorum ki, memurluk haklarını gasp edecek Başkanlık sistemine kamu çalışanlarımız ‘Hayır’ diyecek.”

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık da, referandumda “Evet” çıkması durumunda memurların iş güvencesinin kaybolacağını öne sürdü ve bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişten bu güne yaptığı açıklamaları sıraladı. “AKP, iktidara geldiği ilk günden bu yana işçinin, memurun iş güvencesine göz dikmiş ve eline geçen her fırsatta bu haklara saldırmıştır.” ifadelerini kullanan Mehmet Balık, “Evet” çıkması durumunda memurları nelerin beklediğini şöyle anlattı:
“İktidarın istediği kamu çalışanlarının hukuka değil kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu da devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Yaptıkları partizanca atamalar ve yandaş sendika üyelerinin nerelere getirildiği herkesin malumudur.
Hedefleri; kamu kurumlarının tamamının baştan aşağı yapılandırılması ve emperyalizmin ihtiyaçları doğrultusunda ticarileştirilerek özelleştirilmesidir. AKP iktidarı döneminde yapılan yasal değişikliklerle özellikle kamu personelinin işten atılmasını kolaylaştıran, iş yükünü arttıran ve angaryayı görev haline dönüştüren uygulamalarla karşı karşıyayız.
Bugüne kadar kamu çalışanlarının iş güvencesi olan 657 sayılı yasanın ortadan kaldırılması için neler yapılmaya çalışılmış bir göz atalım:
2004 yılında çıkartılan Kamu Yönetimi Yasasıyla kamu hizmetlerinin özel sektöre gördürülmesi amaçlanmış Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.
2005 yılında kamuda çalışan işçi ve memurların tamamının “kamu personeli” olarak adlandırılması çalışması Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirilmiştir.
2008 yılında Memur-Sen Genel Başkanını kabulü sırasında yaptığı açıklamada dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık kamuda, işçi-memur ayrımının kaldırılması lazım. Buna itiraz eden olmaz herhalde” demiş ve “yetkiliyim” diyen bir konfederasyon başkanı, bir sendika başkanı (o şimdi milletvekili) bu sözlere tepki gösterememiştir.
2010’da ise bir TV kanalında Başbakan Erdoğan, işçi-memur ayrımını kaldırmaya hazırlandıklarını, birkaç yasa değişikliği ile bunun gerçekleşeceğini, bazı! Sendika liderleriyle de bu mesele üzerinde konuştuklarını ifade etti.
2013 tarihinde Başbakan Erdoğan, Pakistan dönüşünde 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu süreciyle ilgili değerlendirme yaparken yine devlet memurunun iş güvencesini hedefine almaktadır: “Bir anonim şirkette güvenini istismar edeni; ihbarını, kıdemini verip kapının önüne koyarsın. Ama devlette olmuyor. 657 Sayılı Kanun engelliyor. Zaten o yüzden hep devlete kapağı atmak istiyorlar. Devlet kapısına kapağı atan kendini güvende hissediyor. Emekliliğe kadar işi garanti çünkü. Yaşanan gelişmeler bize ufuk açıyor. Anayasal ve yasal değişiklikler gerekiyor.” demiştir.
2016 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın köklü bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor” demiştir. 
Bizim mücadelemiz sadece kendi üyelerimiz için değil tüm kamu emekçileri içindir. Bu gücümüzü de tüzüğümüzden almaktayız. Sendikamız Eğitim-İş’in tüzüğünün 3/a bendinde: “Başta üyeleri olmak üzere tüm emekçilerin ortak ekonomik, sosyal, özlük, mesleksel, sendikal hak ve çıkarlarını koruyup geliştirerek onlara daha onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak için mücadele eder.” diye yazmaktadır.
Yukarıda örneklerini sunduğumuz saldırılar, eğer 16 Nisan akşamı “Evet” çıkarsa hızlı bir şekilde hayata geçirilmeye çalışılacaktır. Bu nedenle iş güvencesine sahip çıkan tüm kamu personelinin getirilmek istenilen Anayasa değişikliğine “Hayır” demesi gerekmektedir.”
Odatv.com 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×