Rusya'dan Ankara'ya kritik uyarı

Rus Dışişleri'nden yapılan açıklamada, 'Türkiye askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye'nin derinliklerine ilerlemesinden endişe duyulduğu' belirtildi.

Sputnik'in haberine göre, Türkiye'nin eylemlerini Suriye'nin meşru hükümetinin izni ve BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, "Bu nedenle bu eylemler Suriye'nin egemenliğini ve topraksal bütünlüğünü şüphe altında bırakıyor. Şam'ın bu konudaki tavrı adil ve uluslararası hukuk açısından haklıdır" denildi.

Suriye savaşında Esad Yönetiminin başlıca destekçilerinden Rusya, TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde sürdürdüğü Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin “Türk askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye'deki operasyonu genişletmesinden duyulan derin endişeyi” dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türk ordusunun desteklediği ÖSO'nun Suriye'deki ilerleyişinden duyulan “rahatsızlık” dile getirildi ve bu ilerleyişin ülkedeki askeri ve siyasi durumu da daha da kötüleştirebileceği savunuldu.

SURİYE VE BM’NİN ONAYI OLMADAN GERÇEKLEŞTİ
Sputnik’e göre, “Türk askerleri ve destekledikleri silahlı muhalif güçlerin Suriye'deki operasyonu genişletmesinden derin endişe duyulduğunu” belirten Bakanlık, Türkiye'nin eylemlerini, Suriye'nin meşru hükümetinin izni ve BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) onayı olmadan gerçekleştirdiğini kaydetti.

"Bu nedenle bu eylemler Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü şüphe altında bırakıyor. Şam'ın bu konudaki tavrı adil ve uluslararası hukuk açısından haklıdır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin eylemlerinin, Suriye'deki —zaten hiç kolay olamayan- askeri ve politik durumu daha da karmaşıklaştırabileceğine ve bu ülkedeki ateşkesin sağlamlaştırılmasına, insani durumun iyileştirilmesine ve krizin aşılmasına yönelik uluslararası çabalara olumsuz etki edebileceğine inanıyoruz."

Açıklamaya "Ankara'ya bu görevleri, kısa vadeli askeri-taktik amaçların üstünde tutması ve Suriye'deki durumu daha da istikrarsızlaştırabilecek her türlü adımdan kaçınması çağrısında bulunuyoruz" diye eklendi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×