"Rusya TSK'yı vurdu, Türk askeri çekiliyor"
Suriye’yle ilgili sıcak gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Son günlerde baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Rusya ve rejim bir yandan, ABD bir yandan, Türkiye ve sahadaki güçler bir yandan, ellerindeki kartları sürerken, Bab’ta son etaba girildi. 

ABD’DEN ‘GÜVENLİ BÖLGE’
ABD'nin Şehba bölgesine yönelik "güvenli bölge" arayışı olduğu ve bunu, Şubat sonu ya da Mart başında toplanacak Cenevre 4 görüşmelerine getireceği de biliniyor. Rusya'nın söz konusu bölge için "Rejim onaylı olması lazım" tutumu, bölgenin önemli yerleşim merkezlerinden olan Bab'ın kime kalacağının önemini artırıyor. 
Skandal... Skandal.... Rus uçağı El Bab'da TSK'yi vurdu


REJİM VE TSK BAB’TA KARŞI KARŞIYA 

Bu tartışmaların başlamasıyla güneyden hareket eden rejim güçleri Bab'a dayandı ve 1 kilometre mesafesi kaldı. TSK ve ÖSO grupları da Bab'ın kuzeybatısındaki Şêx Akil Tepesi ve kent hastanesini kontrol altına aldı. Bu hamlelerden sonra Moskova Antlaşması ile Rusya'nın Türkiye'ye, Astana görüşmeleriyle de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarına kabul ettirdiği "meşru güç" rejim ile TSK karşı karşıya geldi. 
Kazaen olduğunu ne çabuk anladınız?


TÜRKİYE DÜMENİ TEKRAR ABD’YE KIRDI 

Tam da bu noktada uzun süredir ABD ve Avrupa'ya karşı Rusya-İran bloğu ile siyaset yapan Türkiye, dümeni tekrar eski cepheye çevirdiği gözleniyor. Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşürken, CIA Başkanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor. Pompeo ile Suriye'de yürütülen "Fırat Kalkanı Harekatı”, PYD/YPG ve Bab meselesinin masaya yatırılması bekleniyor. 

Yine CIA Başkanı'nın gelişinden önce Genelkurmay Karargahı'nda yapılan zirvede Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile Bab operasyonunu istişare etti. 

‘BAB’TAN ÇEKİLİYORUZ’ DİYEMİYORLAR AMA ÇEKİLİYORLAR 
Her ne kadar Bab trafiği bu kadar yoğunlaşsa da Türkiye'nin önünde çok fazla seçenek olmadığı ifade ediliyor. Referandum sürecinde verilen ağır kayıplardan sonra "Bab'tan çekiliyoruz" denmesinin ters tepeceğini bilen Erdoğan ve iktidar partisinin, özellikle Anayasa değişikliği referandumu öncesi Bab'ta göstermelik zaferin peşinde oldukları ve aşama aşama geri çekilecekleri yaygın kanaat olarak öne çıkıyor. 

ERDOĞAN ÇEKİLMENİN SİNYALİNİ VERMİŞTİ 
Erdoğan'ın "Bab'ta bir an önce işleri halledip daha derinliğe inmemek lazım" sözleri de, Rusya'nın Bab'ı rejime bırakma projesinin bir parçası olduğu ifade ediliyor. Moskova Antlaşması'nın ilk maddesi gereği Türkiye, rejimi Suriye'nin meşru sahibi ve otoritesi olarak kabul etti. 

Bu sebeple rejimle bir çatışma uzak bir ihtimal görünüyor. Ancak çatışma halinde de faturasının Türkiye’ye ağır olacağı kaydediliyor. Aynı zamanda Moskova’da imza atan Türkiye’nin, olası bir çatışmayla tüm dünyayı karşısına almasının da zor olduğu belirtiliyor. Yine Astana’da rejimi kabul eden ÖSO gruplarının da, Türkiye zorlasa da Bab’ta duramayacağı ifade ediliyor. 

RUSYA ‘TSK’Yİ VURDU’ İDDİASI 
Türkiye'nin sürekli öne çıkardığı "YPG'nin girmesine izin verilmeyecek" tezi de rejimin girmesiyle geçersiz kalıyor. Tüm bunlara rağmen ilerleme yaşanırsa Rusya ve İran'ın çok sert tepki göstereceği belirtiliyor. Hatta iddialara göre, Bab'ın içi sayılan Şêx Akil Tepesi ve kent hastanesine giren TSK ve ÖSO unsurları dün gece Rusya uçakları tarafından bombalandı. Genelkurmay karargahındaki acil zirvenin de bununla bağlantılı olduğu vurgulanıyor. 

Güneyden bugün rejimin Bab'a girmesi beklenirken, kısa sürede kentin IŞİD'den arındırılıp rejimin denetimine gireceği ifade ediliyor. 

ABD’DEN TÜRKİYE’YE: ŞEHBA’DAN AŞAMALI ÇEKİL
Bab’ta sıkışan Türkiye’nin, CIA Başkanı’nın bugünkü Ankara ziyaretiyle paralel olarak “Bab’tan sonra Rakka sırada” haberleri servis edilse de, ABD’nin görüşmelerde Türkiye’yle “Şehba bölgesinden aşamalı çekilmenin” planını yapacağı kaydediliyor. 

SON DURUM: REJİM BAB’A GİRDİ, QSD RAKKA’YI KUŞATTI 
Türkiye’nin, “8-10 bin TSK unsurunu Rakka’ya gönderelim” teklifi ise yeni değil eski bir teklif. Rakka operasyonu başlamadan önce hükümet tarafından ABD’ye sunulan ancak kabul görmeyen bir teklif olduğu ve Türkiye’nin Rakka’da devre dışı bırakıldığı belirtiliyor. 

Rakka'da ABD ve koalisyon güçlerinin desteğiyle Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) kenti kuşattığı, Bab'ta rejimin kente girdiği artık saklanamayacak bir gerçek olarak duruyor. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×