Rusya uyarınca MGK, Erdoğan’ı tekzip etti: Suriye’de hedef hudut güvenliği
 Tayyip Erdoğan başkanlığında, Kaçak Saray’da gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, yaklaşık 6 saat sürdü.

Toplantı sonrasında yayımlanan MGK bildirisinde, “Uluslararası topluma, Halep’te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma çağrısı yapılmıştır. Rejimin, hastaneler dahil, sivil hedefleri bombalamak suretiyle her yaştan pek çok masum insanın ölümüne sebep olduğu, bu durumun artık engellenmesi için derhal devreye girilmesi gereken bir ‘insanlık suçu’ halini aldığı belirtilmiştir” denildi.

Bildiride,”Bazı ülkelerin, PKK/PYD-YPG, FETÖ/PDY lehine çifte standart uyguladıkları, mensup ve destekçilerine kol kanat gerdikleri, bunları maksatlı olarak farklı şekilde tanımladıkları vurgulanarak, bu ülkeler tutumlarını değiştirmeye davet edilmiştir” denilerek özellikle ABD ve Avrupa’ya sitem edildi.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın temel hedefinin, “hudut güvenliğimizin sağlanması, ülkemize yönelik saldırıların önlenmesi olduğu” savunulan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi olduğu bir kez daha belirtilmiştir. Suriye’nin toprak bütünlüğü esas olmak üzere kardeş Suriye halkının ve bölgedeki vatandaşlarımızın güvenliği için PKK/PYD-YPG unsurlarının terör koridoru oluşturma hedeflerine izin verilmeyeceği vurgulanmıştır.”

“PKK/PYD-YPG, FETÖ/PDY ve DEAŞ terör örgütleri ile topyekun mücadelenin kararlılıkla sürdürülerek, terörün ülke gündeminden çıkartılması konusundaki güçlü irade teyit edilmiştir.”

Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan sert tepki gelmişti

Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’ye Esad’ın hükümranlığına son vermek için girdik, başka da bir şey için değil” sözleri, Rusya’nın sert tepkisiyle karşılaşmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın sözlerinin Moskova’nın görüşleri ile uyumlu olmadığını belirtmiş, şunları söylemişti:

Açıklama gerçekten beklenmedikti. Bu, çok ciddi bir açıklama. Açıklama, öncekilerle çeliştiği gibi, silahlı güçleri Suriye’de meşru biçimde bulunan tek ülke olarak bizim durumu anlayış biçimimizle de çelişiyor. Biz Suriye’nin meşru hükümetinin talebi üzerine oradayız. Bunu anlamak çok önemli.

Açıklamalar daha önce Rusya ile Türkiye arasında varılan tüm anlaşmalarla çelişiyor. İlk olarak 2254 sayılı karara, 2268 sayılı karara, Viyana formatında ve Lozan formatında alınan kararlara aykırı. Bu formatlarda Türkiye ile birlikte yer alıyoruz. Eğer Erdoğan savaş istiyorsa, elbette bu durum söz konusu anlaşmalarla çelişir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×